Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om HA74 A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från HA74 A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Ni som följde träningsmatchen mot Ulricehamns IF kunde se att en ny spelare fanns på banan och nu står det klart att Eric Berggren med Nässjö HC ungdomsklubb är klar för HA74. Han har även representerat bland annat Bäcken HC, Vimmerby HC, Borlänge HF mm.
Eric Berggren beskriver sig själv som en spelare med bra spelsinne som gillar att spela pucken och har sin styrka i det offensiva.
Han har tidigare spelat med Pontus Lantz när han spelade i NHC och Marcus Korutschka i HV71.
Tobias Stålgren har följande att säga om Eric:
-Han är en mycket bra forward som snittar över en poäng per match i division två. Han är en klasspelare som kommer göra skillnad för oss!
Vi ser fram emot att se Eric som gör sin första seriematch på onsdag (30/9) borta mot Osby IK, första hemmamatchen sker den 3/10 då Sölvesborgs IK kommer på besök!
| Gislaveds SK (hemma) | 7 jan, 19:00 |
| HC Lidköping Red Roosters (borta) | 11 jan, 16:00 |
| Vänersborgs HC (borta) | 14 jan, 19:00 |
| Hanhals IF (hemma) | 18 jan, 16:00 |
| Alvesta SK (borta) | 20 jan, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera