Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Surte IS U15 Pojk
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Surte IS U15 Pojk.
U15 Pojk
Följ oss för uppdateringar
Hej. På lördag spelar vi vår första träningsmatch mot Romelanda.
Kalendern är uppdaterad
Därefter har vi bokat in ytterligare fem matcher.
3/9. Borta mot Alafors
13/9. Hemma mot Hermansby
20/9. Borta mot Älvängen
27/9. Hemma mot Kareby
4/10. Borta mot Kode
Samling på plats
I regel kommer vi samlas 15 min innan avspark på plats. Eftersom det endast är en klubb per omgång blir det ändå begränsat med folk.
3x10 minuter per match
Vi kommer ha med två lag till varje tillfälle. Båda lagen spelar samtidigt mot den andra klubbens två lag och sen byter vi och spelar en match till. Varje match är 3x10 minuter vilket innebär att man bör vara klar ca 1,5 timma efter avspark.
Fair play är av högsta vikt på och utanför plan. Syftet med dessa matcher är träning och bygga kärlek till fotboll. Alla spelar lika mycket, vi fokuserar på positiv återkoppling och glada tillrop. Vi vet att barnen räknar alla mål, men vi räknar inga poäng i "serien". Varje match, varje anfall och varje försvar är ett nytt försök.
Vi siktar på att ha 14 spelare med varje gång. Om man inte fått plats en gång har man förtur nästa gång.
Sjukdomssymptom
Har man sjukdomssymtom avstår man. Meddela gärna så tidigt som möjligt då andra kan vilja hoppa in istället.
Vid frågor, kontakta oss
/Ledarna
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera