Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Surte IS U15 Pojk
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Surte IS U15 Pojk.
U15 Pojk
Följ oss för uppdateringar
Riktigt rolig träning idag. Vi övade på att lyssna till när tränaren blåser i visselpipan för samling under lekande former. Vi övade vår koordination, teknik och skott genom äventyrsbana, och avslutade träningen med lite tvåmål (tvåmålsspelet har jag lovat att förlänga till nästa träning).
Glöm INTE att boka in 4 maj. Då har barnen sitt första sammandrag. Jag och Jonas kommer att på tisdag stämma av med er vilka barn som kan delta. Detta för att veta hur många lag vi ska anmäla. Förbundet anser nämligen att 6 spelare per lag är lagom om de ska få spela så mycket som möjligt, vilket vi naturligtvis vill.
Sammandraget kommer att spelas på Romevi (Romelanda UF:s hemmaplan) som ligger nära Lysegården i Romelanda. Tider har inte kommit ut än, utan brukar vanligtvis skickas ut till oss en vecka innan spel.
Ha nu ett underbart påsklov, så ses vi tisdag 23/4 kl 17.30 igen!
Mvh
Tränarna
arvin kommer
RapporteraRapportera