Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Borås HC

Följ

Borås Hockey

Följ oss för uppdateringar
Följ

Vi använder cookies för att ge dig bästa upplevelsen. Läs vår cookiepolicy här. Genom att fortsätta använda tjänsten godkänner du denna.

Okej

Vinst mot Grästorp

för 5 dagar sedan 570 visningar 6 kommentarer
för 5 dagar sedan 570 visningar 6 kommentarer
Andreas Fransson Skribent/Webredaktör
 • för 5 dagar sedan Lennart Lundgren

  Såå braa kämpat 🏁💪

  Rapportera

  Rapportera

 • för 5 dagar sedan Bo Artursson

  Såg lite nervöst ut i första perioden. Men blev bättre efterhand. Skönt med seger. Härligt att så många kom och såg matchen. Hoppas alla kommer på fredag också.

  Rapportera

  Rapportera

 • för 4 dagar sedan stig h38

  Bra gjort.

  Rapportera

  Rapportera

 • för 4 dagar sedan August Johansen

  Härligt med vinst igår – känns betydligt bättre nu jämfört med i söndags. Noterade dock att det var väldigt låg volym i ishallen – något man kanske bör kika på inför matchen på fredag nu när intresset för ishockeyn i Borås är på uppsving?

  Rapportera

  Rapportera

 • för 4 dagar sedan August Johansen

  Något jag inte förstår är varför vi ska ha en mållåt som förknippas med andra idrottsklubbar i första hand. Både Chicago Blackhawks och HV71 använder den sedan länge. Igår hörde jag ett samtal efter ett av målen:

  - Spelar de inte den gamle låten längre?
  - Nä, eller jo, jag har nog hört den någon gång denna säsongen

  En helt irrelevant kommentar kan nog många tycka – det gjordes ett mål, boråsarna blev glada och matchen fortsatte, men det finns något djupare här.

  Rapportera

  Rapportera

 • för 4 dagar sedan August Johansen

  Det är kul och nödvändigt att klubben utvecklar sin varumärkesidentitet – det måste man göra. Men klubbens identitet finns i de små detaljerna – saker såsom ”BHC-låten”, klubbens originalemblem och ”Druttens” tröja i taket.

  Detta är något som man lyckats väldigt bra med i lokalen där sponsorfiket finns, men det är något som måste genomsyra hela verksamheten. Det FINNS hockeykultur i Borås, trots att många menar motsatsen, men för att den ska finnas kvar kan inte klubben totalt överge sin identitet, som finns i detaljerna som många boråsare förknippar klubben med.

  Rapportera

  Rapportera

Du måste logga in för att kommentera

Logga in
A-pojk Träning 19 mar, 16:30
A-lag Träning 19 mar, 17:50
J18E Träning 19 mar, 19:00
J20E Träning 19 mar, 19:20
B1 - U14 (2005) Träning 20 mar, 15:00