Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mossens BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mossens BK.
Mossens BK Klubbsida
Följ oss för uppdateringar
Klubben har sedan årsskiftet gått över till ett nytt sätt att betala in medlemsavgifter, och med dem även plan- och träningsavgifterna. Inbetalningsavierna skickas ut med e-post via laget.se, vilka klubben också använder för klubb- och lagsidor på nätet.
För att utskicken ska fungera måste dock alla medlemmar vara korrekt införda i medlemsregistret under respektive lag. För ungdomsspelare måste också det finnas minst en förälder eller målsman kopplad till spelaren.
Flera lag har missat att uppdatera sina register ordenligt, så avierna har i flera fall inte kunnat gå iväg. Kansliet skickar ut avier lagvis och vill att samtliga i laget ska få avierna samtidigt.
Betala inte på gamla sättet
Betala inte in avgifterna på det gamla sättet! Ni som ändå redan gjort det, mejla kansliet.
För att underlätta för alla har klubben tagit fram ett interaktivt pdf-dokument som går att hämta under menyn "Dokument" på klubbsidan. Ladda hem dokumentet, fyll i, spara om, och skicka det sedan som bilaga både till Mossens BK och ansvarig för lagsidan i laget som det berör, vilket gör det enklare för alla att uppdatera registret korrekt.
Rätt adresser absolut nödvändigt
Att rätt e-postadresser och att personnummer för både föräldrar och spelar är nödvändigt. Spelare och föräldrar som misstänker att deras uppgifter kan vara ofullständiga, eller fel, tanka hem dokumentet, fyll i och skicka in det. Lagledningar som vill vara säkra på att man får in rätt uppgifter – använd dokumentet och fyll i registret från det.
Därför gör klubben så här
Varför gör klubben det här? Tidigare bad vi medlemmarna att själva betala in sina avgifter till vårt bankgiro – men tyvärr har detta inte fungerat bra. Betalningsgraden har varit för låg mot den tid avgifterna skulle vara betalda. Att avgifterna kommer in hipp som happ under året är inte önskvärt. De är klubbens absolut största inkomstkälla. Har spelarna inte betalat avgifterna, eller förts upp i registret på rätt går vi dessutom miste om de bidrag vi har rätt till.
Avgifterna har till slut ändå kommit in, men då först efter att lagledare, föräldrarrepresentanter och kansli tvingats till ett tidsödande arbete att kontakta alla som inte betalat. Tyvärr har det inte sällan varit en källa till dålig stämning i lagen och mellan berörda. Vi vill att våra lagledare och lagens ansvariga ska koncentrera sig på lära våra spelare att spela fotboll, träna och helt enkelt ha roligt tillsammans. Inte fungera som indrivare. Vi vill att spelare och föräldrar inte ska behöva känna sig som problem bara för att man missat hur man ska betala – som faktisk ändå var lite krångligt. Men som alla vet måste ju medlemsavgifterna betalas. Vi anser att det här systemet är enklare – dessutom skickas sedan påminnelser ut automatiskt.
Barnsjukdomar
Men systemet har ännu en hel del barnsjukdomar. Tanken var att vi skulle fått ut alla inbetalningsavier i slutet på december, men hittills är det bara några lag som fått inbetalningskorten. De problem vi stött på vid sidan av att vi inte ens kan skicka ut avierna på grund av felaktigheter i registren, är bland annat att det är ungdomsspelaren själv som får inbetalningsavin, eller att alla i familjen får samma inbetalningsavi. Eller värre, att ungdomsspelare varit kopplade till fel förälder eller målsman.
Blir det fel, som att det är spelaren som får avin, betala, men mejla kansliet med korrekt uppgifter vart avin ska gå, så ändrar vi det. Får både spelaren och föräldrar/målsmän inbetalningsavin, så ska den självklart bara betalas en gång. Kontrollera dock att det är samma fakturanummer. Vi har ännu i alla fall inte stött på att de är olika.
Fler knöligheter
Andra knöligheter vi är medvetna om och som laget.se säger ska bli bättre i framtiden, är att man inte kan välja själv vilken avgift man vill betala, om nu man till exempel vill lösa familjemedlemskap, eller bli stödmedlem. Likaså känner inte systemet av om familjer har fler än två barn i klubben, då man bara ska betala de två högsta plan- och träningsavgifterna, samt max 600 kronor i medlemsavgift (vilket också ger familjemedlemskap). Händer detta, ska man genast ta kontakt med kansliet, så rättas saken till. Vill man lösa familjemedlemskap, ska man höra av sig till kansliet, så krediterar vi fakturan, och skickar ut en ny där familjemedlemskapet är med, eller en ny tilläggsfaktura. Då måste man dock betala serviceavgiften på tio kronor en gång till. Likaså om man kommit överens med lagledningen om en annan avgift, eftersom man till exempel vet att man ska flytta om några månader. Vi måste veta detta och skicka ut nya fakturor med rätt summa, för det är otroligt knöligt att ändra på det i efterhand.
Ingen ränta eller inkasso att vänta
Mossens BK tar varken ut dröjsmålsränta eller skickar saken till inkasso om man inte betalat. Men betalar man inte efter påminnelse, så hör kansliet till slut av sig. Som vanligt gäller ju att de som vet att man har svårt att betala – ska genast höra av sig till klubbledning eller lagledningen. Det mesta går alltid att lösa. Men medlemsavgiften kommer man inte ifrån.
Läs gärna mer om medlemsskapet under menyn "Att bli medlem" på klubbsidan.
Tack för ert tålamod – för på sikt blir det bättre! Även vädret hoppas vi!
Klubbledningen
| P-17 Träning | 10 jan, 09:00 |
| F-17 Futsal-sammandrag 1 | 10 jan, 10:00 |
| P-18 Träning | 10 jan, 10:00 |
| P-11 Proletären FF Y (hemma) | 10 jan, 13:05 |
| F13/12/11 Azalea BK F2011 (borta) | 10 jan, 16:05 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera