Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Wattholma IF Herr A & U
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Wattholma IF Herr A & U.
Herr A & U
Följ oss för uppdateringar
Wattholma IF -Tierps IF 1-1 (1-0)
Kryssspecialisterna från köpingen utmed järnvägen kom till WIFs tillfälliga hemmaarena Ärentuna Konstgräs suktandes efter en trepoängare. Holma i sin tur hade en bra match i ryggsäcken efter viktorian mot IK Hinden.
Wattholma stuvade om rejält i laget i jakten på den perfekta balansen. Defensivt kom man nära det perfekta och alla fyra i försvaret samt Tomkinson i målet var solida över matchens alla minuter. Mycket av Tierps spel framåt var grundat i längte boll från mittbackar som med bra precision drog långa bollar mot centrala delar av planen. Nikolic och Lundblad var dock säkra och tog bort det som kom i deras väg. Från ytterbackarna kom ofta bra uppspel och WIF kunde skapa anfall på varietat sätt. Emil Granelius och Rikard Östergren visade bra spelbarhet och fanns som alternativ i både djupled samt framför TIFs försvar. Förstnämnde hade även en boll i måm men domaren dömde bort det och gav Tierp frispark. Tisigt i matchen hase Tomkinson räddat en straff som egentligen var den enda brännheta chansen bortalaget hase i första halvlek.
När Jonas Beronius bombade in 1-0 visste jublet på bänken i gränser och TIF hade nu en del att tänka på. Målet kom med kvarten kvar av första halvlek och det var mycket WIF i matchbilden under resten av första rundan. I andra blev matchbilden utjämnad och det stod och vägde, dock utan att det blev några ytterligare mål för Holmas del.. Chanser fanns det gott om och det var gästernas målvakt växte ut till poängräddare för Tierp.
Kvitteringen kom efter att Holma gicit bort bollen lite väl lättvinligt. Moral är en av styrkorna i Holma och det visade man efter det näsliga målet men man lyckades inte skapa mer än chans till mål. 5-6 lägen fanns att få puls över, Tierp hade även de ett par lägen men resultatet 1-1 stod sig matchtiden ut. Holmas mittfält med Öhrn, Beronius, Norrström oxh Fritjofson styrde matchen på det sätt de ville och det lovar gott inför framtiden. Till nästa match kommer truppen plussas på med för dagen frånvarande namn och konkurrensen kommer gynna laget på sikt.
Mannarna:
Tomk
Jocke Tob Ivan Bull
Norrström alle bius Martin
Emil Rikard ö
Jonn-y John Wille Eriksson Liam
Lasse Stenkan Sir AF Fw Erik Ö Benna
| Träning | 17 maj, 16:00 |
| Börje SK (borta) | 18 maj, 19:00 |
| Upsala IF Fotboll 2 (hemma) | 22 maj, 19:00 |
| Rådmansö SK 2 (borta) | 24 maj, 11:15 |
| Bälinge IF (borta) | 28 maj, 19:00 |
| 1 apr | Extra årsmöte |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera