Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Wattholma IF Herr A & U
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Wattholma IF Herr A & U.
Herr A & U
Följ oss för uppdateringar
Wattholma IF - Hallsta IK 8-2 (4-2)
Sällan har en match på Änglavallen varit avgjord så tidigt som denna match i herrarnas norra femma. Hallsta kom från en seger i förra omgången medan Holma kryssat. När Lindahl satte ettan och Norrström fixade tvåan innan matchen var en kvartgammal fanns inte mycket som tydde på att det skulle kunna bli match. Men Hallsta kom igen och höll liv i matchen fram till dess en halvtimme var spelad. Så långt hade Holma bjudit in HIK i matchen när man gav motståndet chansen att göra reduceringen, man hade även ordnat två nya mål framåt.
Spelmässigt handlade mycket om bollar från Hallstas bakre lagdelar mot sina anfallare. Lundh och Falk var dock väldigt stabila och kunde avvärja det mesta tack vare följsamhet och list. När Holma fick tag på kulan kom man snabbt till anfall och kombinationerna var ofta riktigt granna att skåda. Solen värmde och spelet lika så. Åtminstone om man har ett brandgult hjärta pumpandes under skjortan.
När bollarna började rulla in fick Hallstas lagledning svårt att jobba fram nya energi att fylla sina spelare med och det var redan från matchminut 60 mest en fråga om hur stora siffrorna skulle komma att bli. Målen rullade in i jämn takt och man kostade även på sig att bomma ett par givna lägen. Emil Granelius och Alexander Öhrn slet hårt matchen igenom och kunde ofta sätta sina medspelare i bra lägen. En skön onsdagskväll på Änglavallen avslutades av högerbreddaren David Park som satte åttonde målet efter en räd som avslutades på bästa sätt.
Åtta mål framåt och blixtrande spel var precis vad tränare Fredlund/Lundblad hoppats på. Att dessutom samtliga spelare var väldigt sugna på att vara med i bolltrillandet var mumma att ta med sig till den kortsemester som stundar över långhelgen. Holma verkar vara på gång igen!
Mannarna:
ST
AE
DP
CL
RF
DN
EÖ
JK
AÖ
AL
TL
EG
PI
RÖ
| Börje SK (borta) | 18 maj, 19:00 |
| Träning | 20 maj, 19:00 |
| Upsala IF Fotboll 2 (hemma) | 22 maj, 19:00 |
| Rådmansö SK 2 (borta) | 24 maj, 11:15 |
| Bälinge IF (borta) | 28 maj, 19:00 |
| 1 apr | Extra årsmöte |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera