Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Wattholma IF Herr A & U
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Wattholma IF Herr A & U.
Herr A & U
Följ oss för uppdateringar
Wattholma IF - Månkarbo IF 0-3 (0-1)
Holma hade som första mål att hitta tillbaka till energin när man tog sig an MIF. Månkarbo hade vunnit sin första match och ville gärna kliva av b-planen i Vattholma med en ny seger. Att det var två lag som inte ville bjuda varnandra på något var tidigt tydligt. Få risker i det egna försvarsspelet och enkla alternativ när bollen skulle användas framåt i planen. Firma Bullen och Falk i mittförsvaret fick en grannlaga uppgift i att hålla MIFs Parling från att komma nära det egna målet. Man klarade bataljen bra och höll rent under större delen av första halvlek. I anfallen hade Holma en del påhittiga lösningar och kom bland annat fram på sin högerkant där man vid ett par tillfällen hade inspel och inlägg som var nära att hitta till rätt adress. Istället för Holmamål var det MIFmål som blev vareklighet innan första halvlek var över. Ett alldeles för slappt försvarsagerande på högerkanten gav att bollen fick skära igenom målområdet för att slutligen hitta till en solostående bortaspelare.
I andra gjorde Holma ett antal byten. Bland att kom Alle Ö in och fick en hel del uträttat. Tillsammans med Lindahl på mitten gav Månkarbos innrar en rejäl match men detta räckte dessvärre inte eftersom man lyckades pricka in 0-2 efter att ha lyckats lirka fram en boll som WIFs försvar inte hann göra något åt. Samma visa var det när trean föll. Tilläggas bör att bollarna som slogs fram var av mycket bra kvalitet samtidigt som man i Holma möjligen kunde varit mer resolut i besluten då det kritiska läget uppstod.
Energin man letade efter innan matchen var sannaerligen tillbaka trots att man fick se sig besegrat. Nu återstår bara att ta nästa kliv för att komma tillbaka upp på hästryggen.
Truppen:
Tomk
Norpan
Falk
Wille
Park
Lindahl
Tobbe
Alle
Erik
Ped
Emil
Johan
Aram
Kolan
Hållinggård
| Börje SK (borta) | 18 maj, 19:00 |
| Träning | 20 maj, 19:00 |
| Upsala IF Fotboll 2 (hemma) | 22 maj, 19:00 |
| Rådmansö SK 2 (borta) | 24 maj, 11:15 |
| Bälinge IF (borta) | 28 maj, 19:00 |
| 1 apr | Extra årsmöte |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera