Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vaxholms IBF Herr A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vaxholms IBF Herr A.
Herr A
Följ oss för uppdateringar
Säsongen 2011/2012 kommer under alla omständigheter gå till föreningens historia. Det sorgliga uttåget ur div 2 förra våren och den sköra överlevnaden för B-laget i HUE var ett bottenmärke som till alla pris skulle överträffas kommande säsong.
Det blev förändringar både på ledar- och spelarsidan och en fundamentalt förändrad organisation i och med att kontakten mellan styrelse och A-lag intensifierades.
Resultat skulle levereras och det skulle ske snabbt. Omedelbar återgång till det normala - Vaxholm herrar seniorer åter på plats i förbundsserierna i division 2.
Och vilken leverans - och revansch - sedan. Serieseger för A-laget, serieseger för B-laget och som om inte det räckte också serieseger för C-laget (U-truppen). Förmodligen en helt unik omständighet - och helt säkert historisk. Kanske får vi aldrig uppleva något liknande i föreningen igen. Förhoppningen är förstås att vi får uppleva så mycket mer, på andra sätt, i andra divisioner - högre upp.
Ledargruppen som ordnat den här trippeln är:
Conny Söderman, styrelsens A-lagsrepresentant ("GM")
Henrik Lennermark, sportchef
Andreas Haaparanta, tränare/coach A-lag och B-lag
Johan Svahn, coach A-lag och B-lag
Thomas Christiansen, lagledare A-lag och B-lag
Christoffer Holm, tränare/coach C-lag
Marcus Mildenberger, tränare/coach C-lag
Robert Hagelin, tränare/coach C-lag
Klas Magnusson, lagledare/coach C-lag
Några snabba till sportchefen efter trippeln:
- Hur är det ens möjligt att vända från bottenläge ifjol till toppläge i år?
- En summa av flera lyckliga omständigheter tillsammans med hårt jobb. Vi har spetsat till trupperna, förstärkt på ledarsidan och jobbat hårt med att utveckla spelare, ledare och samverkan under året. Vi har också haft ett visst positivt samarbete mellan A-trupp och U-trupp och kunnat flytta upp någon spelare under säsongen. Men allt det där är bara halvgjort egentligen. Det finns mycket kvar att arbeta med för att nå ännu högre. Resan är bara påbörjad.
- Men var det inte tre lätta serier att vinna då?
- Jo, det får man väl ändå säga. Vi hade inte krav på oss att vinna serier med B- och C-lagen såsom vi hade för A-laget, men det är likväl en prestation. Är så otroligt mycket som måste klaffa. Vi har behövt utveckla högstanivån men viktigast av allt inte falla ner med lägstanivån. För det krävs en bredd per respektive lag, men att dessutom ha en sådan bredd att det varit möjligt att leverera för tre lag på två trupper är i sanning imponerande. Viss hjälp från P96 också så klart.
- Har det inte slitit på spelarna?
- Jo, en del har dragit tunga lass. Jag tänker på Fredrik Lundholm och Anton Molund som varit ankare i P96 respektive C-lag samtidigt som de har tränat intensivt med A-laget och suttit bänkade på många A-lagsmatcher och sedan spelat en hel del B-lag. Fredrik har dessutom på allvar gjort A-lagsdebut nu och Anton fick ju spela A-lagspremiären från start och flera andra A-lagsmatcher. Andra som dragit tunga lass är Andreas Haaparanta, Christoffer Holm och Marcus Mildenberger. Andreas har förutom tränarrollen i A-laget också spelat och coachat B-lag under hela säsongen föredömligt och "Holm" och "Lax" har varit tongivande spelare i A-laget samtidigt som man dragit ett tränarlass för U-truppen. På sikt är det inte möjligt att kombinera så här tufft förmodligen. Att öka graden av specialisering är förmodligen ett nödvändigt mål i Vaxholms resa uppåt och framåt. Spelare behöver få vara spelare, ledare få vara ledare och energin behöver vara riktad mot ett primärt mål, ETT lag och ETT resultat. Samtidigt som ombyte kan förnöja. Jag har ju själv haft förmånen att min ålder till trots få träna med U-truppen en del!
- Vad blir det då för organisationsförändringar till nästa säsong?
- Styrelsen, med mig som adjungerad, jobbar på det i detta nu. Det finns en del tankar i olika riktningar och att A-laget nu placerat sig i division 2 påverkar utrymmet för satsningar i positiv riktning.
- Så du läcker inga detaljer i detta nu?
- Ha ha, nej inga detaljer än. Men så mycket kan jag säga att vi behöver fortsätta både definiera och stärka "elitorganisationen", inte minst på ledarsidan, och jag är mån om att få ytterligare skjuts på U-truppen eller motsvarande. Det har jag uttryckt förut och det står jag fast vid.
- Några nya spelare på gång in?
- Det är först nu som vi aktivt kommer ta kontakt. Självklart har vi haft en önskelista en tid, men det är mycket som ska klaffa för att värvningarna ska gå i lås. Vi får se, ett par spetsvärvningar är allt som skiljer oss från mitten av tabellen och serietoppen nästa år. Så pass bra är vi redan nu och vi tar självklart sikte mot toppen! Nu har vi fått smak på att vinna.
- Du skrev själv i ett inlägg här på hemsidan att det får ta ett par år i tvåan innan ni går upp igen. Har du ångrat det uttalandet nu?
- Nej då. Man kan se två olika scenarior. Ett långsiktigt uppbyggande arbete, med tillväxt på ledar- och spelarsidan. Med det scenariot behöver vi få ett mellanår nästa år i mitten av tabellen innan vi tar sikte mot toppen. Men med ett mer kortsiktigt scenario, med rätt värvningar, finns det absolut ingen anledning att hålla igen. Då tar vi sikte mot toppen redan nu. Lag som Salem och Vallentuna är inte i enstaka matcher bättre än vad vi är nu, men som sagt utmaningen ligger inte i att ha hög högstnivå utan att ha hög lägstanivå om vi ska vara topplag i tvåan.
- Så hur blir det då, vilken målsättning ska ni ha?
- Vi jobbar självklart för ännu ett avancemang! Har vi nu fått in en vinnarkultur ska vi smida medans järnet är varmt. Och det är mot den bakgrunden vi nu ska ut och värva. Mot division 1!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera