Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vaxholms IBF Herr A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vaxholms IBF Herr A.
Herr A
Följ oss för uppdateringar
Ledningen runt A-laget hade bestämt sig. Gårdagens plattmatch skulle få konsekvenser. Efter lördagskvällens läxa, rejäl omstuvning i formationerna och ett gemensamt uttalat krav att själva bestämma tempo, inte motståndet, exploderade hela laget i första perioden mot Enebybergs IF.
Låt vara att motståndet inte var det tyngsta, men i klass med gårdagens Värmdö i alla avseenden, och 23-2 i avslut i första perioden talade sitt tydliga språk. Utklassning, inte för att vi hade förmågan - den har vi, utan för att vi bestämt oss för det!
Jesper Göransson, med möjlig nyckelbensfraktur efter lördagens matchande - magnetröntgen om tio dagar ger utslag - njöt även han från bänken.
Särskilt roligt var det att se Alex Ekman och Anton Molund som båda klev in rejält från start efter att tidigare fått nöja sig med inhopp.
Styrspelet där Magnus Gärdström som femma tog till synes varje löpning rätt mot bollhållaren satte Enebyberg sitt uppspel direkt i fällan. Det har vi klarat av förut, men då har vi inte dubblerat som tänkt. Nu klev Alex Ekman fram som en gigant i det avseendet och satte tre dubbleringar i rad på ett enastående sätt. I de situationerna var taktikens genomförande fulländad.
I anfallsspelet visade Anton Molund att han är att räkna med och inte kommer vika ner sig när det gäller att slåss om platserna i startuppställningen. Hans följsamma teknik i första perioden banade väg för ett framgångsrikt spel och det blir intressant att följa honom framöver.
Matchens gigant var annars söndagens lagkapten Erik Rydberg som drev och styrde laget från backposition till en nivå som vi inte sett förut den här helgen.
I andra perioden mattades spelet av och ett par utvisningar gjorde att Enebyberg trots allt fick skjuta några skott på Daniel Örtengren. Men "Torso" fick äran att hålla nollan, behjälpt av sitt eget spel och gott om stöd från försvarande utespelare.
Resultat? 5-0 (4-0, 1-0).
Förstaperioden mot Enebyberg var helgens bästa. Inställningen och uppryckningen från gårdagen var behållningen. Nu har vi visat att det handlar om oss själva och vår egen ambition. Med eller utan skadade Jesper Göransson.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera