Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vaxholms IBF Herr A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vaxholms IBF Herr A.
Herr A
Följ oss för uppdateringar
Vi har hört begreppet många gånger förr - promenadseger. Det brukar tolkas som en seger så enkel att den kan utföras i promenadtempo. Inte en svettdroppe. För Vaxholm i andra DM-matchen, nu mot ett U-lagsbetonat Värmdö IF, var det stundtals i första perioden inte mycket mer än just promenad.
15-7 i avslut efter första antyder låg intensitet mot ett motstånd som vi skulle kunna producera den dubbla mängden avslut mot om viljan var den rätta.
Kedjan med Richard Bäckström, Jesper Göransson och Marcus Mildenberger höll hov under stora delar av matchen och låg bakom samtliga mål med stor poängskörd för Jeppe, nu vanan trogen.
Men det var inte alltid en inställning värd namnet.
Värmdö IF kom inte till start med A-laget utan ställde upp med ett U-lag i akt att se och lära. Tidigare hade Värmdö hunnit med att förlora mot Enebyberg och det var måhända av det att döma svårt för våra egna att tända till.
Men vi kan och ska kräva mer av oss i år än så. Vi ska välja tempo och nivå, inte motståndet. Det var läxan den här lördagskvällen i maklig takt.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera