Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vetlanda BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vetlanda BK.
Vetlanda BK
Följ oss för uppdateringar
VBK:s J20-lag slutade på söndagen femma i Svenska cupen.
Laget hade ovanligt svårt att göra mål men storskytten Philip Lindqvist är inte orolig inför säsongen.
– Får vi bara spela mer tillsammans blir vi ruggigt farliga, säger han.
Efter en inledande seger mot IFK Vänersborg med 6-3 gick det trögt för VBK i turneringen som avgjordes i Edsbyn. På lördagen blev det förlust 0-2 mot Sirius och 0-4 mot Sandviken.
– Både jag och andra spelare borde ha gjort fler mål under helgen. Vi anföll med för lite folk, det var där det brast, säger Philip Lindqvist på telefon i bussen hem mot Vetlanda.
VBK missade semifinalspelet och fick istället nöja sig med en match om 5-6 plats på söndagen mot Västerås.
– Det var inte målet och det vi trodde innan turneringen. Men vi har många nya spelare och successivt blev spelet också bättre, säger Philip Lindqvist.
Matchen mot VSK slutade 3-3 efter full tid och Philip Lindqvist gjorde samtliga mål för VBK. Totalt blev det fem mål i turneringen.
VBK vann till slut straffläggningen efter att bara 3 av 10 straffar gått i mål.
– Stämningen var lite loj. Det var två lag som hade förhoppningar om att spela både semi och final.
Philip Lindqvist är ändå inte orolig för säsongen som väntar.
– Vårt mål är att spela final på Tele 2. Får vi bara spela mer tillsammans blir vi ruggigt farliga.
Philip Lindqvist finns i år också med i det utvecklingsavtal som klubben tecknat med Nässjö IF. Därmed kan det alltså bli a-lagsspel även i den blåa NIF-tröjan.
– Det är bra för min utveckling. De har ett bra lag och PG är en bra tränare.
Känns inte konstigt då att spela för ärkerivalen?
– Visst finns det lite prestige mellan klubbarna men det är inget som jag bryr mig om direkt utan det här känns jättebra, säger Philip Lindqvist.
6 korta frågor till Philip Lindqvist:
Varför började du spela bandy?
Pappa spelade när han var ung då det var han som tog med mig.
Vem var din bandyförebild som ung?
Bröderna Einarsson. Alla tre.
Vilket lag är det roligaste laget att möta?
Villa. Det är alltid mycket prestige.
Vem är elitseriens bästa spelare?
Löfstedt.
Vilken är din favoritramsa med Kullen Fans?
Ingen kan slå vårt svartgula lag.
Beskriv dig själv som spelare med tre ord?
Bra vänsterskott, bra avslutare i boxen, jobbig att möta.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera