Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vetlanda BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vetlanda BK.
Vetlanda BK
Följ oss för uppdateringar
VBK har kommit ungefär halvvägs mot det stora målet – att ännu en gång bli svenska mästare.
Det menar VBK:s ordförande Carl-Gunnar Jonasson som betonar att det krävs hårt arbete och fortsatt god koll på ekonomin för att kunna nå dit.
Det är gott om goda nyheter om VBK just nu. Bra resultat på försäsongen men också klart med ellitlicens och en ekonomi i balans. Klubben redovisade på sitt årsmöte i juni ett eget kapital på 367 000 och en vinst för det senaste året på drygt 265 000 kronor.
– Ekonomin är vårt största fokus för utan ekonomi har vi inget lag. Vi är väldigt försiktiga med pengarna, säger VBK:s ordförande Carl-Gunnar Jonasson.
Även om ekonomin är i balans gör Carl-Gunnar Jonasson ingen hemlighet av att det också finns saker som oroar. I veckan kunde hemsidan till exempel berätta att Elitfönster inte längre sponsrar klubben.
– Vi har tappat några större sponsorer. Några tappar fotfästet i bygden när de flyttar ut. Det är något som vi försöker anpassa oss efter.
Klubben jobbar därför aktivt med att hitta nya inkomstkällor. Carl-Gunnar nämner den nya restaurangen i anslutning till arenan och ledreklam på kortsidan som på sikt kan bli ett viktigt tillskott. En tredje sak är publiken.
– När hallen bygdes ökade vi publiken med 70 procent. Därefter har den fortsatt öka litegrann och skulle vi kunna öka publiksnittet i år med ytterligare 100 personer, till 1300-1350, skulle det göra gott i kassan.
VBK gör i år sin 17:e raka säsong i högsta serien (man gjorde 18 raka innan degraderingen 1999/2000). Resultaten har varierat. Sex kvartsfinaler och en serieseger i södergruppen 2004/2005 som bäst men också nervösa kvalspel vid några tillfällen.
– Förra året bestämde vi oss för att stabilisera föreningen. Vi drog upp riktlinjer för hur vi ska jobba och satte upp en målsättning - att vi återigen ska bli svenska mästare, säger Carl-Gunnar Jonasson.
– Efter förra säsongen och den jag ser framför mig har vi förhoppningsvis kommit halvvägs mot vårt mål.
Att behålla spelarna i laget är helt avgörande för att nå målet, menar Carl-Gunnar Jonasson.
– Förra året hade vi en medelålder på 22,7 år men bandyspelare är ofta som bäst vid 26-27 års åldern. Under förra säsongen hade vi 11 spelare i de olika landslagstrupperna som var med och tog medaljer. Vi hoppas och tror att laget kan utvecklas ännu mer.
VBK budgeterar i år för en omsättning på 8,3 miljoner kronor. Det kan jämföras med Villa Lidköping som omsätter 18,3 miljoner kronor.
– Det är klart att mer pengar skulle underlätta och ge mer resurser till träningar, matchningar och cuper och vi skulle få råd att köpa in spelare. Men det är inte omöjligt att spela SM-final med en omsättning på 8,3 miljoner. Det är inte det det hänger på.
Carl-Gunnar Jonasson lyfter istället fram den starka klubbkänslan som finns i VBK.
– Jag tror att vi är ett av väldigt få lag i landet där samtliga spelare har en klubbkänsla och där den gamla idrottsrörelsens grunder finns inmurade i laget. Det är en stor styrka och vi är en förening som vill framåt.
Vad känner du inför premiären på fredag?
– Jag vet själv hur det är att spela premiärer. Varje år är det lika svårt. Det är mycket som rör sig i huvudet den dagen men jag är förhoppningsfull. Vi är bra för tillfället och jag tror att det kommer en hel del publik på fredag.
När hade VBK ett så här bra lag senast?
– Det har vi aldrig haft. Visst, vi har vunnit sm-guld men sporten har utvecklats. Det är artister vi har på isen.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera