Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vetlanda BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vetlanda BK.
Vetlanda BK
Följ oss för uppdateringar
VBK förlorar den inledande matchen i World Cup mot Dynamo Moskva med 5-2. VBK gör en till stora delar riktigt bra match och kvitterade till 2-2 med 25 minuter kvar att spela, efter kvitteringen tog Dynamo över matchen mer och mer och kunde till slut vinna.
Ryssarna tog ledningen med 1-0 efter kvarten spelad, detta efter att man inledningsvis tryckt på ordentligt och VBK fick lägga stor vikt vid att försvara sig. I matchens 21:a minut kvitterar VBK på straff genom Christian Mickelsson, ett mål som skulle förändra matchbilden en aning. VBK kom mer och mer in i matchen och skapade en hel del farliga målchanser, stundtals spelade "de gula" riktigt bra. Oturligt nog gjorde Dynamo 2-1 på hörna minuten före halvtidsvila.
VBK kom ut i andra halvlek och spelade fortsatt bra inledningsvis, när Christian Mickelsson sätter kvitteringen till 2-2 på hörna kändes det så långt fullt rättvist.
Ryssarna spelade ett tufft och tätt försvarsspel och gick allt som oftast på kropp när VBK gick till anfall. Trotts det täta försvarsspelet lyckades VBK skapa en hel del farligheter och hade bud på ledningsmål. Men som ett brev på posten så gjorde Dynamo 3-2 på hörna med kvarten kvar vilket gav extra energi åt ryssarna. I slutet av matchen gjorde man ytterligare två mål och matchen slutade som sagt 5-2.
Det finns massor med bra saker från denna match som tränare Österberg lär ta med sig till matchen mot ryska Baikal Energy som spelas i morgon fredag klockan 12:00. Största förändringen i dagens lag var att man åter flyttat in Erik Ivarsson på mitten och nyförvärvet Robin Folkesson spelade vänster halv matchen igenom.
Matchfakta, klicka här >>>
HENRIK ÅHLUND
henrik@vetlandabk.se