Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vetlanda BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vetlanda BK.
Vetlanda BK
Följ oss för uppdateringar
”Sigge” In-Fa-Lin och landets bästa ungdomsverksamhet.
Det var de tyngsta orsakerna som lockade fyra 16-åringar att ta det stora steget att flytta till Vetlanda och börja på bandygymnasiet.
-Jag trivs jättebra här. Det har inte varit några som helst problem att komma in i laget och få nya kompisar, säger Martin Landström.
Tillsammans med Tobias Lisell, Lukas Fransson Tidetorp och Alexander Heinhagen valde han att lämna hemorten för studier vid bandygymnasiet.
För Lisell och Fransson Tidetorp blev det en rejäl flytt – från Stockholmsområdet till det småländska höglandet.
För Landström och Heinhagen blev det inte lika stor resa eftersom de vuxit upp i Tranås respektive Jönköping.
”SIGGE” BAKOM ALLT
Det finns flera bandygymnasier i landet, men att kvartetten valde just Vetlanda var i det närmaste en självklarhet.
Och den främsta orsaken stavas ”Sigge” In-Fa-Lin, huvudansvarig för P18 och J20.
-Vi visste att han är väldigt duktig på att utbilda och utveckla spelare. Dessutom är ju VBK en klubb som verkligen satsar på ungdomsverksamheten, konstaterar kvartetten.
För Martin Landström – som även jagades av Villa, Västerås och Sandviken – var det bland annat samtal med ”Sigge” som avgjorde klubbval.
Tobias Lisells pappa Kent är en av Sveriges mest meriterade elitseriedomare.
-Han hade bra koll på VBK och deras verksamhet. Dessutom var jag boll-kalle på förra årets SM-final i Friends Arena när VBK vann P18-guldet. Jag gillade det jag såg, säger Tobias.
Även Lukas Fransson Tidetorp har bandy inom familjen: pappa Thomas Fransson var landslagsmålvakt och spelade även flera säsonger i VBK. I dag är han marknadsansvarig inom Hammarby Bandy.
-Jag har följt VBK:s pojklag via elitrapport och de vann ju i princip allt, säger Lukas.
FADDRAR GER STÖD
Några problem att anpassa till livet i en småstad har 16-åringarna inte haft.
Tvärtom berättar de att det är skönt att allt inte är så stort som i Stockholm. Det är nära till allt, något som gör livet enklare.
Tre gånger i veckan är det träning med P18/J20, två gånger med bandygymnasiet.
För att underlätta flytten till Vetlanda har VBK sett till att de fått var sin fadder inom klubben, en uppgift som sköts av Johnny Quiros och Robert Lindqvist.
-De tar hand om en och fungerar som lite av en extraförälder, säger Lukas Fransson Tidetorp.
Frågan är då hur det blir med maten…
Lunch äter de ju i skolan, men vad händer sedan.
-Det blir mycket pasta och köttbullar och så någon pizza, säger kvartetten.
MOT SM-GULD
När hemsidan träffar gänget har de precis kommit hem efter första semifinalmötet borta mot Edsbyn – en match som slutade 5-5.
Returen spelas i Sapa Arena på söndag och det är bara en sak som gäller – seger.
-Det blir vinst. Vår målsättning har hela tiden varit att ta SM-guld, säger Martin Landström.
ANDERS FALLENIUS
redaktionen@vetlandabk.se
HENRIK ÅHLUND
henrik@vetlandabk.se
Namn: Tobias Lisell
Position: Forward
Bor: Med familjen i Bäckseda.
Moderklubb: Gustavsberg Bandy
Studerar: VVS- och fastighetsprogrammet
Namn: Lukas Fransson Tidetorp
Position: Mittfältare/ytterhalv
Bor: Lägenhet i Vetlanda
Moderklubb: Hammarby IF
Studerar: Bygg- och anläggningsprogrammet
Namn: Martin Landström
Position: Mittfältare
Bor: Lägenhet i Vetlanda
Moderklubb: Tranås BoIS
Studerar: Ekonomiprogrammet
Namn: Alexander Heinhagen
Position: Mittfältare/libero
Bor: Lägenhet i Vetlanda
Moderklubb: Jönköping Bandy
Studerar: Samhällsprogrammet.