Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vetlanda BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vetlanda BK.
Vetlanda BK
Följ oss för uppdateringar
Jonas Claesson kommer att bli tränare och konsult för det ryska topplaget Kuzabass från Kemerovo.
Kuzbass slutade den senaste säsongen på fjärde plats i den Ryska ligan, före var mästarna Dynamo Moskva samt Zorkij och Jenisej.
Här är några frågor till Jonas inför Rysslandsäventyret.
När börjar ditt åtagande på plats?
– Mitt åtagande börjar någon gång i augusti. Ryska cupen spelar första omgången sista veckan i augusti och då vill jag ha varit där ett tag innan.
Sven-Göran ”Svennis” Eriksson har när han ansvarat för Elfenbenskusten haft hjälp med språket av fransktalande förre bandylandslagsmannen Benny Lennartsson. Vem kommer att hjälpa dig med språket?
– Språket blir min riktiga utmaning i början. Jag ska ha privatlektioner tio timmar i veckan samt tolk i laget. Min förhoppning är också att kollegan Sergei Firsov klarar lite svenska efter sina år i Sverige.
Vilket var ditt första intryck när du i våras var på plats i över en vecka?
– Intryck, bra lag som är en storklubb med mycket publik, vilket är lika med stort intresse för klubben och laget. Klubben sköts mycket bra och alla spelarna har varit där flera år, de som provat andra klubbar kommer ofta tillbaka. Allt detta ihop ger mig en bild av att klubben är trivsam att vara i.
Vad kommer att känneteckna ditt ledarskap på Sibirisk botten?
– Ja, jag är som jag är och ska försöka fortsätta med det även om jag så ska till månen! Jag åker över till Kuzbass med öppen hand så tar vi det därifrån.
Känns detta som en liten kompensation för att du som spelare aldrig fick bli proffs i Ryssland?
– Nej, jag är mycket nöjd med vad jag fick uppleva på planen, mer än jag någonsin kunnat drömma om när det började.
– Jag ser detta mer som en utveckling i mitt ledarskap som började inom företaget Sävsjösläpet, seglingen med större båtar, bandyn med VBK och så vidare.
VBK:s hemsida önskar Jonas lycka till i Kuzbass och önskar honom välkommen tillbaka till VBK i framtiden.
-----
Vetlanda BK spelade Kemerovo Cup den 30/8-6/9 2008. Turneringen spelades i stadens bandyhall. Från Kemerovo kommer klubban Kuzbass.
Läs om VBK:s resa till Kemerovo 2008
Bandylaget Kuzbass från Kemerovo har snittsiffror i publik som motsvarar den svenska SM-finalen (över 20.000 åskådare). I staden Kemerovo finns det en inomhushall för bandy men publikintresset i staden kräver den större utomhusarenan. I Kemerovo spelades Bandy-VM 2007.
Fakta om KEMEROVO
Kemerovo är en stad med 520.000 invånare som ligger i södra delen av Sibirien i Ryssland. Staden ligger 3.250 km öster om Moskva. Kemerovo är huvudort i regionen Kemerovo Oblast som är en av Rysslands viktigaste industriella regioner, med en av världens största kolfyndigheter.
-----
Fakta om JONAS CLAESSON
Född: 1/12 1970.
De två senaste säsongerna tränare i VBK och nu i Kuzbass
Moderklubb: Sävsjö BK.
Meriter som spelare:
Landskamper: 82 A, 12 U, 7 J, 5 P.
VM: Spelat fem VM-turneringar. Världsmästare 1993, 1995, 1997. VM-skyttekung 1991, 1993, 1995 (delad), 1997. Juniorvärldsmästare 1988.
Matcher och mål i serie/slutspel: 415 matcher, 771 mål (för Vetlanda BK, 237 matcher, 411 mål 1987-1996 och för Hammarby IF 178 matcher, 360 mål, 1996-2002).
Allsvensk debut (numera elitserien): 14/1-1987 VBK-Örebro 13-4, Jonas tvåmålsskytt.
SM-finaler: Spelat sex SM-finaler varav fyra med VBK. Svensk mästare 1991 och 1992, båda gångerna med VBK.
Allsvensk skyttekung (numera elitserien): Som VBK-spelare 1992, 1993, 1995, 1996. Som Hammarby-spelare 1997 (delad), 1998, 1999.
Årets Man i svensk bandy: 1991, 1992, 1996, 1999, 2000.
Årets Junior: 1988, 1989.
Årets Pojkspelare: 1987.
Stor Grabb nr 202.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera