Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vara SK Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vara SK Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Lördagens match borta mot serieledaren Råda BK sluta men förlust 5-1. För stora siffror där vi under stora delar av matchen gör en bra prestation men Råda är duktiga och bättre i båda boxarna.
Inför matchen pratade vi om att ligga något lägre i våran försvarspress då Råda är ett spelskickligt lag som ligger med ett ganska högt 3-5-2. Vi startar riktigt bra och redan efter ett par minuter skapar vi en bra omställning, Meja kliver in med bollen centralt och hittar Lisa A med en fin djupleds boll. Lisa kommer lite ur vinkel men hittar Elin S som skjuter men får inte riktigt träff. Bara några minuter senare kommer Meja igenom på djupet på vänster kanten, kan inte riktigt skära in på mål utan får spela in. Anfallet avslutas med att Dagny skjuter över. Råda tar sig sedan in i matchen och har som väntat mycket boll, skapar några chanser via sin högersida men vi står emot. Närmst är ett inlägg som deras anfallare styr i utsidan av stolpen. Efter 20 minuters spel gör de 1-0, deras anfallare vänder runt i straffområdet och sätter den vi första stolpen. Tufft efter en så bra start och ett mål vi kunde styrt undan. 5 minuter senare kommer äntligen vårt mål efter fint spel . Efter en bra duell av Jehona får Elin S bollen runt mittcirkeln, hon lägger en jättefin djupledsboll till Meja som kommer fri och rundar målvakten och lägger in den. Dessvärre gör Råda 2-1 kort därpå, de kommer igenom på sin vänstersida och lyfter in den och sätter nicken från när håll. Sista delen av halvleken har hemmalaget en del boll, de hittar mer sina innermittfältare, utan att skapa något. Sammantaget en väldigt bra halvlek av oss där vi skapar lika många målchanser så tufft att ligga under även om Råda är spelförande
Att Råda gör 3 byten i pausen är också ett kvitto på en stark insats av oss.
Tidigt i den andra halvleken har vi en bra omställning, Lisa G kommer runt på högersidan och hittar Alice som avslutar på första tillslaget. Målvakten får fingertopparna på den till hörna, väldigt nära där. Därefter kommer några olyckliga minuter där Råda gör 2 mål. Först tappar vi boll på ett inkast där de ställer om och gör ett bra avslut. Sen kommer vad jag tror är ett inlägg och seglar in via stolpen. Extra tungt då vi har jättechans på 2-2 och några minuter senare står det 1-4. Hemmalaget fortsätter äga boll men vi får till ännu en omställning där Elin S vänder runt sin bevakning och hittar Meja som löpt in bra centralt. Sista försvaren stör dock Meja så hon får inte riktigt till avslutet och målvakten räddar. Råda skapar också några lägen där Elna i målet gör ett par riktigt vassa ingripanden. I slutet gör Råda ytterligare ett mål, möjligen ett inlägg annars ett smart lobb-slott från deras vänster kant.
Sammantaget vinner Råda matchen rättvist, tycker dock att siffrorna är för stora. De är ett väldigt duktigt lag och bygger upp sitt spel på olika sätt. När vi lyckas stänga mitten hittar dom sina yttrar bra. Då vi inte är helt organiserade hittar de sina centrala spelare och de fyller på med många spelare vid anfall. I boxen är Råda riktigt skarpa, de flesta målen är riktigt bra avslut Vi har en del saker att förbättra men vi tar också med mycket som vi gör bra från denna match. Bl a skapar vi många lägen vilket vi inte tidigare har gjort mot seriens topp lag.
Nu är det fullt fokus på att gör en bra träningsvecka och komma väl förberedda till nästa match som är hemma mot Skoftebyn nästa söndag. Det väntas också U-lags match på tisdag borta mot Trollhättans IF. Där har vi efter flera bra matcher jobbat upp oss till toppen av tabellen.
| Träning | 13 jun, 11:00 |
| Tollereds IF (borta) | 14 jun, 17:00 |
| Träning | 15 jun, 18:15 |
| Träning | 16 jun, 18:15 |
| Främmestad/Elmer-Fåglum/Nossebro U (9:9) (hemma) | 16 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera