Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vara SK Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vara SK Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Måndagens bortamatch mot IK Frisco slutade med en tung 6-2 förlust. Jämn match i 75 minuter där vi tappade 3 mål sista kvarten.
Matchen startar lite trevande, inget av lager har något kontrollerat spel. Hemmalaget lyfter mest långbollar, vi försöker lite mer med spel men saknar precision i passningarna. Vi har en del halvchanser där bl a Lisa G är nära att komma igenom centralt. Mitt i halvleken får Frisco en hörna där vi missar markering och de nickar in 1-0. Onödigt då de inte har skapat något alls fram till det. Målet ger Frisco energi och har nu något mer boll på vår planhalva. Vi har flera tillfällen till omställningar och spelvändningar men vi lyckas inte att lyfta bollen över deras högt ställda backlinje. I slutet av halvleken slår Julie en bra frispark som Wilma är nära att få en fot på, nära kvittering där.
Inför den andra halvleken pratar vi om att försöka lyfta på kanterna där vi ser att det finns ytor, för att få till det byter vi in Dagny och Nova.
Tyvärr gör hemmalaget 2-0 efter bara några minuter då de spelar sig igenom oss lite för enkelt. Vi reducerar dock bara några minuter senare, Lisa G slå en fin vändning/djupledsboll till Nova som rycker förbi sin försvarare och placerar in bollen vid målvaktens första hörn. Dessvärre gör Frisco mål igen då vi agerar lite tveksamt och deras anfallare kommer igenom central. 3-1 speglar inte matchen men de utnyttjar sina lägen samtidigt som vi är lite för ofokuserade. Vi fortsätter att kriga på, Lisa G har ett skott som går strax över efter pass från Nova. Meja kommer runt ett par gånger på sin vänsterkant men hemmalaget avvärjer inspelen. Efter timmen spelad kommer äntligen reduceringen, Sara kommer perfekt på Julies fina höra och nickar snyggt in den vid stolpen. Här har vi en väldigt bra period. Vi går ner på trebackslinje och byter in Jehona centralt i anfallet och fortsätter trycka på. I vår press får hemmalaget till en omställning och sätter 4-2 när kvarten återstår. Vårat tryck kommer av sig och sista 5 gör Frisco ytterligare 2 mål på hörnor.
Blytung förlust, Frisco är starka och bra på fasta men vi gör det alldeles för enkelt för dom där. Spelet i övrigt är vi helt klart med i men dueller och luftrummet är en stor del så inget att skylla på. Vi får träna vidare, som tur är kommer det fler matchen. Närmast söndag borta mot Sävedalens IF.
Notera att VSK-profilen Alfred Kjällgren Tandoc gjorde en bra insats som assisterande domare.
| Träning | 13 jun, 11:00 |
| Tollereds IF (borta) | 14 jun, 17:00 |
| Träning | 15 jun, 18:15 |
| Träning | 16 jun, 18:15 |
| Främmestad/Elmer-Fåglum/Nossebro U (9:9) (hemma) | 16 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera