Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vara SK Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vara SK Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
För 4 år sen hösten 2018 fick jag förfrågan av Mikael Persson att träna Varas då flicklag,
Hade då varit tränare i en grannklubb i ett par år och kände att detta kunde vara en rolig utmaning och det är verkligen nåt som jag inte ångrat.
Det har under de här åren hänt en hel del, från spel i div. 2 flicklag 2019 så startade vi återigen upp ett seniorlag i klubbens regi 2020 men i.o.m. pandemin så blev intåget i ett högre spelsystemet lite avtrubbat av naturliga skäl de här åren.
Detta året har vi haft både ett seniorlag och ett flicklag i en div.2 serie där vi i varje seniormatch slussat in våra yngre flickor för att få känna på seniorspel.
Till 2023 kommer klubben ha en gemensam tränartrupp som kommer att utvecklas ihop och med vad allt det innebär.
Vi har haft 29 som deltagit i seniorspel under året.
Vårt duktiga div.2 lag vann i år sin serie och kommer även få spela DM-final mot Halvorstorp IS/Trollhättan FK på bortaplan lördagen 15/10 kl.12.00
Damlaget har av 16 spelade matcher 8 vinster och 8 förluster,
Hamnar på plats 6 i tabellen
Gjorda mål 34 st
Insläppta mål 34 st.
Jag har hållt på med fotboll i över 50 år, och de sista 20 åren som huvudtränare i olika klubbar, och kan inte tänka mig ett bättre sätt än så här att sätta punkt bland Varas tjejer.
När jag själv la skorna på hyllan så kändes det naturligt att bli tränare för våra ungdomar, ge tillbaka av allt det positiva som jag fått och upplevt genom min fotboll.
Att få trivas ihop, att få kunna utveckla dig som individ och som lag, få alla att känna samhörighet i en klubb och i ett föreningsliv där jag upplever att vårt samhälle idag tyvärr går åt fel håll.
Det är med mycket känslor som jag avslutar mitt ledarskap i både klubben och som huvudtränare i framtiden, men allt har sin tid som man säger.
Tack till alla er underbara tjejer som jag fått leda de här åren.
Jag vill även framföra mitt stora tack till alla berörda i föreningen för de här åren, har alltid känt mig välkommen och uppskattad av både ledare och spelare.
Ett särskilt tack till Cicko som fixat å donat med allt runtomkring laget under de här åren.
Och ett speciellt tack till Jimmie!.. som varit en klippa, trygg å stadig vid min sida alla dessa år vi kamperat ihop.
| Sävedalens IF (borta) | 17 maj, 15:00 |
| Träning | 18 maj, 18:15 |
| Mat efter träning | 18 maj, 20:00 |
| Träning | 20 maj, 17:00 |
| Långareds BoIS (hemma) | 20 maj, 19:00 |
Ett stort tack till dig också Birgitta!!! Du har varit en engagerad och positiv kraft där det alltid har varit lätt att samarbeta och hitta lösningar. Inget har varit besvärligt!!! Hoppas vi ser dig på vallen ändå framöver 💛
RapporteraRapportera