Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vara SK Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vara SK Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Vänersborg borta på konstgräs skulle visa sig bli en tuff nöt, en match där domaren tillät väldigt tufft spel som vi nog blev lite tagna på sängen av.
Första kvarten i första halvlek radar vi upp chanser där Meja först fick ett friläge som dock deras målvakt kan rädda, Lisa löpte på kanten och fick till ett inlägg där Elin och Katta sen väggade sig fram till ett skott som tog i burgaveln.
Katta har sen ytterligare ett läge där skottet räddades ut till en hörna som dock blev resultatlös, efter vår fina inledning så tappade vi spelet och Vänersborg kunde jämna ut tillställningen.
I andra halvlek tog vi ledningen i minut 52 där Elin slog en hörna och Wilma kom rätt till boll och kunde nicka in vårt ledningsmål till 1 - 0.
Reduceringen kom sen så snörpligt 10 minuter senare genom en hörna som tog så olyckligt i ansiktet på Jenny och in i mål, hon kom ut till avbytarbänken med blodet sprutade ur näsan och hon tvingades utgå resten av matchen.
Deras ledningsmål till 2 - 1 kommer även den efter en hörna där vi inte får rensat bort bolluslingen, och spiken i kistan satte deras lagkapten där hon fick stå helt omarkerad och bara sprätta upp bollen i nättaket alldeles för enkelt.
Långa bollar och hetare på plan gör att Vänersborg vinner dagens kamp, jäkligt sur förlust men vi lyckades inte hålla focus i 90 minuter utan kom till korta i tuffa närkamper och såg ganska sega ut den här kvällen.
Bara att ta nya tag och göra en bättre insats till söndag då vi möter Sjuntorp på hemmaplan.
| Träning | 18 maj, 18:15 |
| Mat efter träning | 18 maj, 20:00 |
| Träning | 20 maj, 17:00 |
| Långareds BoIS (hemma) | 20 maj, 19:00 |
| Träning | 21 maj, 18:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera