Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vara SK Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vara SK Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
I helgen spelade vi vår första damcup med vårt unga lag som gick av stapeln i Vedums sporthall, vi är vana att träna på konstgräs så det blev lite annorlunda nu på sportgolv.
Vi spelade gruppspel där vi var säkrade tre matcher och där resultatet blev en förlust och två oavgjorda matcher, vilket gjorde att vi inte gick vidare ur gruppen men fick med oss mer erfarenheter om hur det kommer bli att spela seniorfotboll i år.
Tjejerna gjorde riktigt bra insatser, det bådar gott inför årets seriespel.
Väldigt roligt när man får sån fin respons från ledare i andra klubbar och då de önskar oss lycka till med nystartandet av att kunna sätta upp med damlag i år.
Nästa helg spelas Sporttorget och vi kommer få möta riktigt bra lag, ska bli häftigt att se hur vi klarar oss .
Väl mött i hallen då för att stötta våra gul/svarta tjejer.
| Råda BK (borta) | 23 maj, 16:15 |
| Träning | 25 maj, 18:15 |
| Träning | 26 maj, 18:15 |
| Trollhättans IF U (borta) | 26 maj, 19:00 |
| Föreläsning | 27 maj, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera