Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skövde IBF Flickor 2012/2013
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skövde IBF Flickor 2012/2013.
Flickor 2012/2013
Följ oss för uppdateringar
Tuff bortamatch i Tidaholm – Fröjered för starka
Lördagens batalj i Tidaholm blev en rejäl utmaning för oss. Fröjereds tjejer, kända för sitt skolade spel och vassa avslut i slottet, visade direkt varför de är svårslagna på hemmaplan.
Första perioden:
Vi bjöd på en del finlir, men nätet ville inte samarbeta. Fröjered däremot var kliniska och satte två bollar bakom vår målvakt. 2-0 efter första – rättvist men surt.
Andra perioden:
Mönstret upprepade sig. Vi tittade boll, Fröjered tackade och tog emot. Två nya mål i baken och ännu en period till hemmalaget med 2-0. Jobbigt läge, men hoppet levde.
Tredje perioden:
Snacka om rivstart! Meja reducerade till 4-1 efter bara 1:03 – nu började vi känna vittring! Tyvärr blev det en kortvarig glädje, för Fröjered ville annat. Två mål till i deras favör och slutsiffrorna skrevs till 6-1.
En tuff match mot ett skickligt motstånd. Vi tar lärdom, slickar såren och kommer tillbaka starkare!
| Utprovning av material inför kommande säsong! | 2 jun, 19:00 |
| Årsmöte | 9 jun, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera