Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skåre HK Herrjunior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skåre HK Herrjunior.
Herrjunior
Följ oss för uppdateringar
Hej alla
Ber om ursäkt att jag försvann ett tag. Covid19 och det faktum att jag har bytt jobb gjorde att jag tappade lite fokus på handbollen. Nu ska jag försöka knyta ihop säsongen och få till ett avslut.
Tränarna har berömt killarna mycket för deras träningsvilja och det ska de ”ha kred” för! Bra förberedelse inför nästa säsong.
Nu kommer laget delas upp igen och 02/03-killarna har fått information av Hans Paulson hur klubben tänker för juniorerna nästa säsong och detta är en kort sammanfattning;
- Det finns inte tränare till ett rent juniorlag och killarna är lite för få för att kunna hantera en serie själva. Det finns killar i andra klubbar som skulle kunna stötta men de flesta vill vara kvar i sina moderklubbar och det kommer vara ett knöligt administrativt jobb att hålla ihop ett rent juniorlag. Det har varit lite snack mellan killarna att hänga på Helltons killar men det är inte aktuellt!
- Herrlaget kommer spela både i div 3 och div 4. Många vill återvända till herrlaget nästa säsong (Måns, David, Basse, Oskar Larsson) så det ser mycket lovande ut och det kommer bli mycket hög kvalitet på de träningarna. Laget har även nya tränare (Adam och Peder).
- Tanken är att de äldre killarna kommer få träna 2 ggr per vecka med herrlaget och med 04-killarna 1 gång per vecka. Med alla spelare som kommer tillbaka till herrlaget kommer det bli mycket kvalitativ träning och stor möjlighet till personlig utveckling.
- Dispens kommer sökas för alla äldre killar och de kommer stödda 04-killarna i deras serier, max 3 per match. Det kommer tyvärr bli lite färre matcher för de äldre, de kommer spela några matcher med herrarna i div 4 men det blir färre matcher nästa säsong.
Jag har fått matchkläder från flera av er och jag behöver samla in resten också. Då det aldrig tränas gemensamt längre får jag be er komma till Sundsta någon kväll och lämna kläderna, återkommer om en lämplig kväll i god tid innan.
Jag har inget nytt om en avslutning, måste ta tag i det och planera ett tillfälle. Återkommer om det också!
Hälsningar
/Anders
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera