Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Smedjebacken HC A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Smedjebacken HC A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Efter vila från match i tisdags är det imorgon dags igen då serien vänder för sista gången. Och det är inga mindre än serieledande Hallstahammars HK som kommer till Ovakohallen på besök. Senaste mötena har slutat med 2-5 respektive 4-2 till Hallstas favör men det ska sägas att det inför sista perioden varit 2-2 i bägge matcherna. Det blir helt klart en tuff uppgift för SHCs mannar men långt ifrån omöjligt.
Och för att ta reda på lite mer inför matchen har vi tagit oss ett snack med en av spelarna i vanlig ordning. Denna gång är det Henning Danielsson som får svara på några frågor.
Tjena Henning!
Första matchen för säsongen gjord senast mot Alfta efter en lång och segdragen skada. Laget lyckades också få till en oerhört viktig seger och kunde åka hem med 3 pinnar i ryggsäcken. Själv blev du utsedd till Kvällens Knegare och stod för en stabil insats. Hur känns det att äntligen vara tillbaka igen?
- Tjenare! Ja det var riktigt skönt att vara tillbaka i spel igen, personligen så har det varit en väldigt trist höst/vinter fylld med rehab. Men som sagt himla roligt att vara tillbaka.
Och väldigt sköna och viktiga 3 poäng.
Turbulent vecka detta på många vis där den största händelsen ändå lär anses var förändringen i tränarstaben. Nu är ju bakgrunden till detta beslut att en större del av gruppen ville ha till denna förändring men vi lär ändå fråga hur man som spelare påverkas när sådant här händer?
- Det är självklart aldrig optimalt med sådana förändringar mitt under säsong, men ibland blir det så. Vi som var med under förra säsongen var ju med om en del förändringar i tränarstaben även då och jag tyckte att vi redde ut den stormen på ett bra sätt. Så jag hoppas och tror såklart på detsamma även nu.
19 poäng på bortaplan och endast 5 poäng hemma. Är det bara ”hjärnspöken” som ligger till grund för detta eller finns det någon annan anledning tror du? Och hur ska laget göra för att vända den negativa trenden på hemmaplan?- Detta kanske är ett väldigt tråkigt svar, men jag måste tyvärr använda mig av en väldigt väl använd klyscha. Jag tror att det är väldigt viktigt att vi tar en match i taget, varje ny match är nya 3poäng att fightas om. Borta som hemma det spelar ingen roll.
Vi blickar enbart framåt!
- Jag personligen har ju hittills den här säsongen inte haft privilegiet att spela någon hemmamatch än men ser väldigt mycket fram emot att få skrinna ut framför den fantastiska hemmapubliken igen!
Hallstahammars HK på agendan imorgon. Två tighta matcher rent resultatmässigt där det i bägge stått 2-2 inför sista. En period som också den tillsammans med resultaten på hemmaplan varit en svår nöt att knäcka. Så förutom att tappa en 15e tredjeperiod vad krävs tror du för poäng mot serieledarna?
- Vi har precis som du beskriver det haft två riktigt bra inledningar mot dem under säsongen och man får inte glömma bort att de är ett väldigt bra och kompakt lag.
De leder serien av en anledning och jag är övertygad om att de inte kommer att komma hit och ställa ut skridskorna. För att ta poäng så handlar om hårt, noggrant och oömt jobb i 60 minuter.
Slutligen då. Du har SHC som moderklubb och gör nu din tredje raka säsong i A-laget och lär anses som en av kulturbärarna i laget. Nu är det bara 11 matcher kvar så vad vill du se att laget gör nu för att klättra i tabellen och undvika kval?
- Jag har kommit in på en del saker redan men utöver det så, att man ser till att jobba hårt för varandra, spela ödmjukt, uppoffrande och med en hel del glädje.
Vi har ett fantastiskt lag där alla accepterar sina roller och hela tiden vill utvecklas. Jag anser att matchen i fredags mot Alfta var ett steg i rätt riktning och det är därifrån vi ska bygga vidare. Vi vet att vi har en växel till att peta i och det har vi nu 11 matcher på oss att bevisa för varandra, oss själva och även för publiken!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera