Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skogstorps GoIF P-2015
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skogstorps GoIF P-2015.
P-2015
Följ oss för uppdateringar
Under tisdagskvällen den 9/11 genomfördes en träning i strålkastarljuset med 14 ivriga grabbar. Sammantaget en lyckad och bra träning där alla körde på och var delaktiga i träningen på ett bra sätt.
Träningen gav oss mersmak på vad som kan komma efter nyår då grabbarna redan nu visar en stark utvecklingskurva inte bara fotbollsmässigt utan även som individer i ett lag och som enskilda små människor.
Vi tar nu ett litet längre uppehåll till efter nyår. Under det uppehållet har grabbarna fått en läxa att trixa till 1, därefter 2 och till sist 3. Detta görs utifrån att man har bollen i händerna o fångar den efter rätt antal trixningar med valfri fot.
Vi kommer att efter nyår kicka igång med det föräldramötet vi pratade om tidigare i höstas. Där kommer vi gå igenom upplägget för säsongen, vad vi kommer träna på, presentera tränarteamet etc. Man kan säga att laget P15 kommer dra igång mer tydligt då.
Tack för i år!
Ledarna
Robert Andersson
Christoffer Saarnio
Linda Westin
Maria Norbäck
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera