Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nykvarns IF Pojkar P20
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nykvarns IF Pojkar P20.
Pojkar P20
Följ oss för uppdateringar
Hej allihopa,
Hoppas sommaren varit bra!
Snart är det dags för en ny innebandysäsong. I och med denna säsong kommer vi bilda ett P20-lag, dvs. ett lag bestående av pojkar födda 2020. Några har varit med sen tidigare och några nya lär komma och prova samt fylla på laget så vi blir fler. Vet ni några som skulle vilja testa så är det bara be dem kontakta mig eller Andreas.
På tal om att bli fler så är det viktigt att vi också blir fler ledare, så vill du vara med och hjälpa till är det bara att du hör av dig till mig eller Andreas, antingen nu direkt eller i samband med någon träning. Är vi bara två tränare som nu så är risken stor att flera träningar kan komma att behöva ställas in. Framöver skulle det vara bra om vi är minst fyra ledare. Du behöver inte ha spelat innebandy tidigare, utbildning erbjuds längs vägen när det blir aktuellt och vi hjälps åt!
Vi kommer träna vidare i Björkestahallen som vanligt, tills vidare är det lördagar kl. 8-9 som gäller, med start lördagen den 26:e september
Tveka inte att höra av er om ni har några frågor eller kan tänka er hjälpa till som ledare, så ses vi lördagen den 26/9.
Hej
RapporteraMin son Johan skulle jätte gärna vilja komma och prova på och spela innebandy, skulle det funka?
Rapportera
Det går jättebra, ni är varmt välkomna!
RapporteraRapportera
Är det något vi behöver tänka på? Vad behöver han ha för utrustning ? Är lite rookie på detta 😅
RapporteraRapportera
Han behöver ha idrottskläder för inomhusaktivitet. Om ni har innebandyklubba och innebandyglasögon så ta gärna med det, annars löser vi låneutrustning på plats. Och vattenflaska behövs såklart. Resten löser vi på plats 👍
RapporteraRapportera
Okej, toppen tack
RapporteraRapportera