Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mälarhöjdens IK Fotboll P-03/04
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mälarhöjdens IK Fotboll P-03/04.
P-03/04
Följ oss för uppdateringar
Vi lirade idag årets sista match i div 3C och mötte här ett mkt Kvickt Örby som absolut vinner matchen med/pga sina oerhört snabba och duktiga anfallare som effektivt tar hand om de flesta långbollar.Men ser man till första halvleks sista 20 minuter och andra halvlek så är det MIK som försöker och försöker bäst att faktiskt spela fotboll.
Att vi sedan inte hade avbytare och att 8 av 11 redan lirat 90 minuter fotboll på förmiddagen har ju givetvis stor impact på den totala insatsen...men det VI idag pratade om var inställningen och DEN hade killarna idag .ALLA körde in kaklet och jobbade hela vägen in till domaren blåste av.Visst ...vi hade inte flyt med vissa domarbeslut idag men trots en 3-6 förlust så är vi ändå där nära att vända matchen där vi från 1-4 till 3-4 med 12 minuter kvar...nästan når fram.
Örby kontrar in ett par snabba i slutet och resultatet blir 3-6 i förlust.
Vi ger plus till alla våra fotbollssamurajer ,Extra omnämnande ger vi till Erik i mål och Mustafa för sin grymma inställning som mittback på planen och Benjamin som mfältare för att han hela tiden tar det lugnt och gör det enkelt för sig.Vi ger Sebastian Yström nick och bock som planens lirare ...framförallt i andra halvlek.
/Robert
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera