Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF Mölndal Hockey U20
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF Mölndal Hockey U20 .
U20
Följ oss för uppdateringar
I dag var det dags för ny match och åter igen var det Borås som stod för motståndet.
Matchen slutar 5-3 ( 1-1,4-1,0-1) skott 38-33, matchen idag är jämnare än i tisdags och en enkel analys är att Borås är något bättre än senast och vi är något sämre.
Vi spelar riktigt bra vissa stunder idag också främst i den andra perioden, men vi har även några sekvenser i matchen som är mindre bra, där vi gör det lite omständigt, tar lite svåra vägar, och samarbetet mellan backar och forwards främst i uppspelsfasen var inte lika lysande idag som i tisdags då vi hela tiden tog den enkla och raka vägen ut ur egen zon.
Idag provade vi lite nya formationer och kedjan med Sager och Linus (98) och Adam (98) var pigg hela matchen och stod för 3 av målen.
Även Filip, Ahlm, Elof hade fina lösningar ute på isen idag.
På backsidan idag var det Hugo och Assarskog som såg piggast ut, och i
dag fick ytterligare en spelare från J18 göra debut, backen Viktor Sahlin (98) som skötte sig utmärkt.
Trevlig lördag
Dala, Tobias, Rainer, Peter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera