Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF Mölndal Hockey U20
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF Mölndal Hockey U20 .
U20
Följ oss för uppdateringar
Under lördagen spelades den sista träningsmatchen mot Kungälv borta, denna gången blev det vinst för oss med 3-4, skotten 27-34.
Första perioden är bra och vi tar ett grepp om matchen direkt och går till pausvila med en 0-3 ledning, den andra perioden tappar vi tråden och bjuder in kungälv, tar svåra beslut och dessutom kryddar detta med utvisningar så ändras matchbilden och kungälv går upp till 3-3.
Vi återtar ledningen och gör 3-4 blott 17 sekunder efter kvitteringen.
Resultatet står sig matchen ut och den sista akten är knappt godkänd från oss, vi tar idag 6 st tvåor, det är fortfarande för många, vi måste också förenkla vårt sätt att ta oss ur egen zon där det ofta blir pucktransporter men vi jobbar på det varje dag, det är många nya spelare och jag är säker på att detta kommer att bli riktigt bra.
I dagens match gör Filip Eklund sin första hela match efter skada och han gör det riktigt bra, koponen i målet gör några svettiga räddningar resten av laget står för godkända insatser, målen idag görs av, Olle, Aspen, Niclas & Grönwall.
Dala, Röjdvall
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera