Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mälarhöjdens IK Fotboll Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mälarhöjdens IK Fotboll Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Vädret är underbart, försommarvärme, solsken och 25 grader varmt. Hägerstensåsens läktare är välfylld trots att Tre Kronor spelar hockeysemifinal mot USA samtidigt som MIK tar sig an Torpet.
Det är en ganska så pigg och jämn inledning. Vi spelar 4-2-3-1 som vanligt, men det är svårt att få igång spelet. Det är mycket kamp och Torpet är både fysiska och snabba. Våra tidigare motståndare har varit mer det förra än det senare, men inte både och.
Vi noterar direkt att Segeltorp har en vindsnabb forward, nummer 17 som fångas in i vältimade offsidefällor i inledningen. Mälarhöjdens backlinje ligger högre än vi vant oss vid i tidigare matcher. Det ser lite riskabelt ut. Torpet pressar högt med tre forwards vilket gör det svårt för Karro att sätta igång spelet. Många utsparkar blir det från båda lagen och nummer 17 i Torpet springer offside igen.
Mälarhöjden slår en kort hörna som blir misslyckad. Torpet får en hörna kort därefter som blir mycket farlig, men nicken går tätt över från nära håll.
Nummer 17 från Torpet kommer igenom, men avslutet är tamt. Nummer 17 slår bort bollen när hon för andra gången på kort tid springer offside, men hon klarar sig ifrån ett gult kort.
Nadja är nära att komma igenom centralt, men sista backen i Torpet bryter följsamt. Torpets målvakt har imponerat, den bästa målisen i serien så här långt. Hon har dock en konstig ovana att slå ut alla insparkar över sidlinjen till inkast för oss.
Clara tunnlar en Torpetförsvarare och i en tilltrasslad situation blir det mål för MIK. Såg inte om det var avblåst för offside eller ruff. Kort därefter blir det 0-1 till Torpet. Det var den vindsnabba 17 som ensam med Karro inte gjorde något misstag. Det såg möjligen ut som offside dock.
Torpet får en frispark en bit utanför straffområdet och den blir farlig och tar i stolpen. Linn kämpar och sliter föredömligt på det centrala fältet. Hon känns dock lite mer ensam idag med färre spelalternativ som följd. Torpet är snabba i omställningarna och det blir 0-2. Inte helt rättvist, men samtidigt är Torpet giftigare och mer direkta i avsluten när de väl får chansen.
Ett fint anfall följer av MIK. Nadja blir fint framspelad av Vilma, men den utmärkta Segeltorpsmålvakten går ut och gör sig stor och gör en kanonräddning. Moa, gör ett inhopp på högerkanten och är nära att få fram bollen till Gabbie med en djupledspassning.
Båda lagen anfaller intensivt nu när det är 20 minuter kvar av matchen. Karro gör en fin räddning i en lite tilltrasslad situation där bollen studsade som i ett flipperspel. Moa kommer igenom på högerkanten, men styrs rutinerat utåt av Segeltorps vänsterback så vinkeln till slut blev för dålig och avslutet tog i gaveln.
MIK flyttar fram folk och Hanne rensar fint i mittförsvaret när Torpet kommer igenom på en omställning. Nästa Segeltorpsanfall blir det dessvärre mål på, 0-3.
Gelli hittar Vilma med en fin passning, men avslutet gick utanför målramen denna gång. Elin sliter förtjänstfull när hon pressar högt vilket resulterar i en hörna för MIK. Hörnan blir dock resultatlös.
Emma drar på ett lite oväntat skott från 25 meter, men Torpets målvakt gör en fin räddning. Karro gör en fin räddning när Torpet kommer igenom på deras vänsterkant. Filippa hittar Clara med en smörpassning, men avslutet går utanför i mycket fint läge. Clara snor bollen av Torpets lagkapten, nummer 27, men avslutet är lite tamt.
Vi får till en fin omställning när det bara är några minuter kvar av matchen, när vi kommer fem mot tre. Linn driver bollen 40 meter och passar Clara i precis rätt läge. Clara gör äntligen mål, 1-3.
Linn hittar Clara igen kort därefter med ett instick och Clara, som inte var helt klinisk i avsluten denna lördagseftermiddag träffar överkanten av ribban.
Segeltorp vann matchen rättvist. Vi hade en hel del chanser, men utnyttjade dem sämre än vad Segeltorp gjorde, som var effektiva när tillfälle gavs. Vi blev vidare ganska långa i försvarsspelet vilket passade deras längre bollar och snabba forwards. Vi kämpade dock föredömligt och Linns insats på det centrala fältet var magisk.
Peter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera