Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mälarhöjdens IK Fotboll Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mälarhöjdens IK Fotboll Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Referat Uppsala away - J19
Såväl spelare som fans hade sett fram emot premiären. Det var ganska många fans på plats som trotsade väderförhållandena, fem plusgrader och lätt duggregn. Ekebyvallen ligger utanför Uppsala vid en åker med bostadshus och gamla industrilokaler precis bredvid arenan. Mälarhöjden ställde upp i röda tröjor, svarta byxor och strumpor. Uppsala i helsvart.
Inledningen av matchen är jämn. Det är många närkamper och väldigt trångt centralt. Båda lagen formerar varsin 4-2-3-1 uppställning.
Ur tomma intet får Uppsala en farlig målchans, men Moa räddar skottet från nära håll med en benparad. Uppsala får rejält tryck efter tio minuters spel och skapar en del hörnor som dock känns ganska så ofarliga.
Gabbie tar emot bollen som en target player skall göra och passar den vidare till Clara som i ganska fint läge skjuter utanför.
Vilma hittar Clara med en djupledsboll på högerkanten. Claras avslut i hyfsat läge blir dock ganska tamt denna gång.
Efter en kvart tar MIK över och passningsspelet börjar sitta bättre. En del fina kombinationer drar ned applåder från den slitna träläktaren.
Olivia gör ett fint inkast till Gabbie som sin vana trogen är placerad inne i boxen. Gabbie vänder på en femöring och får till en riktig rökare i bortre krysset, 1-0 till MIK. Linn får kort därefter fram en smörpassning centralt till Clara som får med sig bollen och skjuter i första krysset ett par maskor ovanför där Gabbie gjorde mål nyligen. 2-0 till MIK.
Emma får fram en fin passning till Clara som i sin tur hittar Vanessa centralt inne i boxen, men Uppsalaförsvaret täcker Vanessas avslut föredömligt.
Backlinjen i MIK känns väldigt trygg och rörlig. Många uppspel börjar därifrån och de tar hand om Uppsalas anfall på ett mycket bra sätt. Centralt är det svårt att komma igenom MIK:s defensiva mittfältare, Linn och Gelli och Uppsalas anfall styrs mot kanterna.
Vanessa gör en fin nedtagning och klappar till bollen från 35 meter, men Uppsalamålisen räddar.
Olivia får ett rejält tag i en Uppsalatröja som försöker springa förbi på vår vänsterkant. Tröjan står som en strut och det blir frispark till motståndarna och gult kort för Olivia för tilltaget.
Hanne och Sara vinner ett par luftdueller på kort tid. Försvaret fortsätter att imponera.
MIK fortsätter med att fira triumfer med att hitta ytor på kanterna. Elin hittar nu Maria med en rapp passning inne i boxen, men Uppsalamålisen räddar Marias skott.
Linn briljerar med två stycken tvåfotsdribblingar centralt. Kort därefter blir Elin avblåst för offside i farligt läge. Spelet vänder snabbt och Hanne räddar till hörna i en snabb omställning. Uppsalas hörnor fortsätter att vara ofarliga. Denna gång gick den bakom mål.
Olivia hittar Elin med en fin passning på vänsterkanten och vinner kort därefter en stenhård närkamp i vänsterbacksposition.
Amanda, Linn och Gelli ser till att Uppsala har förtvivlat svårt att komma igenom centralt. Fansen gillar.
Clara borde fått straff när hon drogs ned innanför straffområdet. Till skillnad från när Ronaldo & Co lirar så var det kontakt denna gång. Fördel menade domaren, men Clara låg ju ned så det var svårt att hänga med i resonemanget.
Olivia är nära att hitta Elin i djupet igen på vänsterkanten, men ett Uppsalaben kommer emellan.
Gelli gör en längre vandring centralt med sin fina teknik, men hon får inte till skottet.
Sedan följer matchens finaste anfall. Vilma hittar Clara på högerkanten som kan vandra inåt och hittar sedan Gabbie som i bra läge, och sin vana trogen, klipper till direkt. Pang och 3-0 till MIK. Gabbie har varit klinisk idag.
Kort därefter reducerar Uppsala till 3-1. Det är tjugo minuter kvar av matchen men det är tydligt att Uppsala har fått mycket energi av målet. Vilma lyckas med några fina dragningar centralt och är nära att hitta Elin med en djupledsboll. Gabbie är kort därefter mycket nära att komma igenom. Därefter nickskarvar Elin fint, men bollen når inte riktigt fram till Gabbie.
Med tio minuter kvar blir det 3-2. Från fansens håll så föregicks målet av en solklar offside. Kort därefter blir Anja avblåst för offside trots att det såg ut som om hon var onside med ett par meters marginal. Två domslut som gick emot oss på kort tid gör att spelarna börjar fokusera på annat.
Gabbie och Anja kombinerar fint på högerkanten, men Anjas skott täcks till hörna.
Mot slutet av matchen är båda lagen ganska trötta, men Uppsala har initiativet. MIK känns lite långa och Uppsala kommer rättvända centralt på ett sätt som de inte gjort tidigare. Sara rensar förlösande på slutet när Uppsala verkligen ligger på för en kvittering.
MIK gjorde en mycket stabil insats i ca 65 minuter. När orken började tryta lite och några domslut gick emot oss så vände matchen. Vi var inte så kompakta mot slutet av matchen som vi varit tidigare. Det var kul att se att vi stundtals kan spela riktigt fin fotboll så här tidigt på säsongen.
Slutligen var det kul att se Gabbie i högform. Det var riktiga kanonskott som avlossades denna gråa söndagseftermidag.
Peter
Strålande referat anser även en av tränarna😄🏆⚽. Vi har helt klart något bra på gång, skönt att vara igång nu! Forza MIK!
RapporteraRapportera