Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mälarhöjdens IK Fotboll Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mälarhöjdens IK Fotboll Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Andra matchen mot Boo som vann enkelt mot Bajen i första matchen. En helt ny spelstil, Boo är snabba och tekniska, men ser ganska så små ut.
Inledningen är jämn. Båda lagen vårdar bollen och ligger rätt i defensiven.
En mycket fin kombination av firma Elin/Amanda men avslutet över.
Clara avslutar en extremt tilltrasslad situation i krysset, 1-0 MIK. Målet föregicks av bland annat stolpskott av Filippa och ytterligare en hel del flipperspel.
Amanda blir utvisad två minuter för fasthållning. Boo träffar ribban och Moa gör en fin räddning när Boo pressar på rejält. MIK reder till slut ut det numerära underläget.
Boo har tagit över spelet efter tio minuter. Man kan också säga att MIK spelar på resultatet.
Filippa läser spelet fint och bryter ett Boo-anfall.
Mycket bra passningsspel, Julia till Elin Andersson som avslutar bra, men målisen gör en kanonräddning
I det efterföljande anfallet rinner Boo igenom 1-1.
Ganska rättvist. Boo hade mest av spelet, men målchanserna var klart i MIKs favör. Vi fick inte ut så mycket av att vi var fysiskt starkare än Boo-tjejerna.
//Peter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera