Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lunden ÖBK A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lunden ÖBK A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
[ Målskyttarna --> Benji (1) & Lukas (2) ]
Det blev en härlig fredagskväll i gött väder där LÖBK grabbarna verkligen var på spelhumör och kontrollerade matchen från första sparken..
Kvällens största jubel kom i minut 83 då våra unga grabbar Norton & Ryan födda 08 fick göra A lagsdebut.
Matchen mot GERDSKEN slutade 3-0 efter 2 mål av LUKAS EKDAHL samt ett av BENJAMIN GOHLSAN
Efter 4 matcher utan seger så var det ett beslutsamt och fokuserat LÖBK som trots mängder av återbud, avhopp och avstägningar mobiliserade kraft, vilja och hjärta så klev man ut och dominerade matchen från start.
Redan efter 2 minuters spel så hade Gustav fått 2 smällar i ansiktet där den andra kostade ett par framtänder och senare akut läkarbesök under fredagskvällen.. det smått ironiska är att inget gult kort delades ut vid någon av smällarna !!
"Gurra" försökte fortsätta men efter knappa 10 minuter gick det inte längre och in kom Kajler på vårt C mf
Vi kontrollerar matchen där Gerdskens ensamma fw får slita ont när vi bygger spel där vi har bra tålamod och flyttar bollen sakta men säkert framåt i planen och börjar per omgående att skapa chanser.
"Jonte" hittar Benji med ett högerinlägg som blir farligt i min 14.
1-0 kommer i min 18 efter en hörna där Lukas stänker in den i nättaket från straffområdes linjen, helt logiskt och rättvist sett till matchbilden.
Vi fortsätter att dominera och 2 hörnor i minut 35 + 37 är nära att resultera efter avslut av Morris / Sadik
Halvlekens sista chans av kvalitet går till Tim i min 40 men vi går till paus med en 1-0 ledning
I inledningen av andra så är vi tyvärr inte på tårna och bortalaget startar starkast och första 10 minuterna är det en jämn match där vi tyvärr är slarviga i vårt passningsspel och ger bort boll lite väl enkelt.
Men runt minut 55 så återtar vi kommandot och har bra lägen att utöka via avslut från Sadik / Morris
Det dröjer till minut 65 innan det andra målet kommer där Jonte kommer loss på högerkanten och slår ett perfekt inlägg som träffar pannan på Benji som nickar in 2-0
Oscar N kör slalom på vänsterkanten i minut 75 och serverar Sebbe ett pass i boxen och ytterst nära nytt mål men skottet precis utanför.
Efter en fast sitation i min 83 vräks Sadik omkull och domaren pekar på 11 meter där Lukas är iskall och rullar in 3-0
Direkt efter 3-0 gör vi ett trippelbyte och våra "kids" Norton och Ryan som hämtades på träningsplanen 17.30 får kliva in och göra sin A lagsdebut och båda tog för sig på ett bra sätt.
Coach Carlsson:
Riktigt skönt för grabbarna att vara vinnare igen efter en tuff vecka med 3 avstängda backar, 2 c mf indisponibla, massa sjukdomar samt 2 avhopp...
Boysen visar karaktär och vi gör en bra prestation där jag ändå måste lyfta några killar trots att det är kollektivet som vinner matchen.
Vi har seriens bästa MV par och denna gången var det Sebbe´s tur att få chansen efter att Oscar gjort det kanonbra i 6 matcher och är glad att han får hålla nollan i sin årspremiär.
Med 4 Mittbackar indisponibla (nu kom ändå Clemens till spel) så klev vår lojale spelare Malkolm in (normalt ytterback) och tog MB rollen i par med Sadik och gör en fin match
Sen givetvis kul att vi kunde inkludera 2 unga spelare från de egna leden då vi var lite tunna numerärt och efter 3-0 så var det självklart att de skulle få speltid..
LUNDEN.ÖBK - Gerdsken 3-0 (1-0)
1-0 Lukas (Sebbe)
2-0 Benji (Jonte)
3-0 Lukas (Sadik)
Sebbe
Jonte - Malkolm - Sadik (83) - Oscar N
Sebbe (83) - Tim - Gustav (10) - Lukas
Morris (66) - Benji (83)
- - - -
Kajler (10) Alvhede (66) Clemens, Norton, Ryan 83) Oscar S (mv)
Träning | 22 maj, 18:00 |
IK Zenith (hemma) | 23 maj, 19:15 |
Träning | 26 maj, 18:30 |
Träning | 27 maj, 18:30 |
Åsarp-Trädet FK (borta) | 29 maj, 13:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera