Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lunden ÖBK A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lunden ÖBK A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Det blev seger i lördagens träningsmatch mot ÄLVSBORGS.FF med 2-1 där matchens samtliga 3 mål producerades i andra halvlek.
Målskyttar för LÖBK var BENJAMIN GOHLSAN och JAMES FAILY
Ny match under lördagen då vi gästades av ÄFF och det var vår 8:e match denna försäsong.
Inledningsvis en lugn inledning från båda lagen där man lite "känner på varandra".
Det bränner dock till i minut 7 då ÄFF får en frispark 2-3 meter utanför straffområdet som skjuts i insidan stolpe och ut.. där hade vi marginalerna med oss.
Efter detta tar vi tag i sakerna på ett bättre sätt och har ett stort bollinnehav resterande del av halvleken, där vi stundtals kombinerar oss fint framåt i planen via trianglar, ett fyndigt passningsspel men på sista 1/3 delen tar det lite stopp.
Likt handboll går bollen från kant till kant utan några rejäla hot centralt, eller bakom (de ytor som fanns) så de där riktigt heta målchanserna uteblir.
0-0 i paus med mest boll LÖBK men den farligaste chansen ÄFF.
Vi får dock utdelning tidigt i andra halvlek i minut 49.
En boll centralt spelas ut mot höger där Kajler släpper den mellan benen till Jonte som kommer löpande i korridoren som slår ett inspel mot straffpunkten där Benjamin felvänd och med back i ryggen tar emot, vänder och skjuter distinkt in 1.0 till höger om målvakten.
Nu växlar vi upp lite stärlta av ledningsmålet och börjar vaska fram mer frekventa målchanser.
2-0 kommer oxå lite som ett "brev på posten" då Runeman lyfter in en frispark i boxen som efter touch av Oscar landar framför James högerfot som skjuter den i nät via stolpen i mål.
Då står matchklockan på 65 minuter.
Dock reducerar ÄFF i min 68 då vi är passiva på en kantfrispark som nickas i mål fram till 2-1
Efter målet kommer tyvärr en period på 8-10 minuter som inte är bra då det mest liknar en tennismatch där vi ger bort bollar, är allmänt slarviga, chansbryter och tar många felbeslut och där vi inte har många passningar inom laget.
MEN vi hittar tillbaka till lugnet sista 10 och trots en ytterligare vass ÄFF chans så kan vi bärga vår 5:e seger denna vår.
Coach Carlsson
Ingen match att skriva hem om från vår sida men vi gör det som krävs för att vinna.
Vår femte seger, därtill 2 oavgjorda och en förlust så att generellt måste vi vara nöjda med vår försäsong.
Roligt att Bäckman var tillbaka efter sin handfraktur och får 90 minuter, han inledde lite trevande men varvade upp och det lovar gott inför framtiden,.
Benjamin är här för att producera mål och kul att levererade igen, nu uppe på 4 mål
Givetvis finns det förbättringspotential att rätta till framöver som te.x vårt agerande på fasta situationer där vi normalt är starka men utav de 9 mål vi släppt in i vår är 33% på fasta (2 nick på frispark, 1 nick på hörna)
Sen måste vi dra i nödbromsen tidigare när det blir lite Hawaii efter deras reducering, den perioden var inte bra och här måste vi bara hitta lugnet, göra saker enkelt och rätt för att sedan växla upp igen.
Det finns även lite att slipa på sista tredjedelen för att vi ska bli lite mer vassa i offensiven, hur vi ska förvalta ett stort bollinnehav till målchanser.
LUNDEN.ÖBK - Älvsborgs FF 2-1 (0-0)
1-0 Benjamin (Jonathan)
2-0 James (Oscar, Runeman)
2-1
Kevin
Jonathan - Figoni (60) - Oscar - Malkolm (60)
Gustav - Bäckman - Runeman
Kajler (60 in 75) - Benjamin - Amar (75)
- - - -
James (60) Halmstad (60) Vincent (60) Matteo
| Träning | 4 jun, 18:00 |
| Västkurd BK (hemma) | 5 jun, 19:15 |
| Träning | 8 jun, 18:30 |
| Träning | 9 jun, 18:30 |
| Träning | 11 jun, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera