Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kumla IBK A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kumla IBK A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Grunden till fortsatt satsning och målsättningen att redan efter ett år ta oss tillbaka till Division 1 är att vi får behålla majoriteten av våra spelare från föregående säsong.
Det största pluset är att Anette Lundin väljer att stanna kvar i Kumla trots anbud från andra klubbar. Även Malin Sydner väljer att representera Kumlas färger nästa säsong, men kommer i första hand att rehabträna sin rygg.
Viktigt är även att vi på målvaktsidan har vi säkrat upp med Emilia Görtz, Josephine Andersson, Sandra Andersson och Josefin Åkerblad.
Även följande spelare är klara:
Madeleine Jacobsson
Michaela Persson
Paulina Nilsson (rehabtränar sitt knä)
Malin Persson
Jessica Carlsson
Emma Eriksson
Marie Pettersson
Linda Albrektsson
Jonna Eriksson
Pernilla Johansson
Sandra "Sandy" Andersson
Evelina Godlund
Ronja Flink
Magdalena Josefsson
Lovisa Nolér
Erika Örnéus
Linnéa Eriksson
Nina Godlund
Elin Börjesson
Daniella Jansson
Nathalie Arrhén
Sofia Erlandsson
Veronica Wallgren
De som just nu lämnar oss är:
Louise Görtz (ÖSK)
Jennie Dohn (har kontaktats av Lockerud och ÖSK men ska rehabträna efter korsbandsskada)
Andrea Schmutz (åter till Schweiz)
Eva Ratti (åter till Schweiz)
Lisa Berggren (spel i Schweiz)
Frida Ingemarsson (studier i Linköping)
Sofia Rimmerfors (studier i Kina fram till februari)
Linnea Lund skall gå militärskola i Stockholm men vi hoppas kunna behålla henne för att kunna spela de gånger hon kommer hem.
Frågetecken kvarstår fortfarande för Josephine Dohn och Maria Djupström, samt Jessica Storm som vill bli helt frisk. Anna Friman och Anna Bengtsson inväntar svar för ev. studier i Göteborg. Sandra Lidén väljer att sluta då hon har och har haft stora problem med benhinnorna. Evelina Edström har mycket med studier och jobb men vi hoppas på att Evelina tränar och spelar det hon kan.
Än så länge är inga nyförvärv klara men det återkommer vi med.
Träning | 18 sep, 18:00 |
Träning | 22 sep, 19:30 |
Träning | 24 sep, 19:30 |
Träning | 25 sep, 19:15 |
Skoghalls IBK Utveckling (hemma) | 27 sep, 14:00 |
13 sep, 18:00 Sörby sporthall
13 sep, 14:00 Sörby sporthall
13 sep, 11:00 Sörby sporthall
13 sep, 09:00 Sörby sporthall
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera