Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sirius Innebandy Herr JAS
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sirius Innebandy Herr JAS.
Herr JAS
Följ oss för uppdateringar
Tidigare ikväll i Bolandskolans Sporthall så var det dags för första bollpasset för Junior Elit. Ett bra första pass som innehöll bra fart.
Dom första 10 minuterna på tvåmålsspelet var högsta växel i direkt. Det var full fart och Anders Johansson säger till hemsidan: Det var dom mest fartfyllda 10 minuterna som jag sett på länge. Ja, nu släpptes dom ut.
Det startades upp med lite uppsnack vid mitten och sedan övningar för att komma igång med boll och klubba. Målvakterna, spelarna fick sitt genom övningarna för att få komma igång med en bra start. Sedan samlades gruppen för det spelsystem som kommer vara nytt, fräscht för säsongen som kommer. Junior Elit kommer spela som SSL laget och påbörjade dessa delar på kvällens träning. Ett aggresivt och ett fartfyllt spel där det krävs att ALLA gör det man ska.
Nu får vi jobba med grunderna och positionerna direkt nere i Varberg kommande helg, och ta med oss hem detaljer och referenser från ett träningspass och dessa kommande två matcher säger Jonas Boväng.
Hemsidan ställde lite frågor inför Varberg och kommande säsong med Jonas Boväng. Det kommer på hemsidan under morgondagen.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera