Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sirius Innebandy Herr JAS
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sirius Innebandy Herr JAS.
Herr JAS
Följ oss för uppdateringar
En mycket fin sommarkväll i Sunnerstabacken. (Inne i skogen med backar) Fågelsång och sol, plus driv och engagemang under måndagskvällen. Även efter många finaler i lagtävlingen så kunde lag röd erövra ledartröjan.
Pass 22, och nu är man inne i junimånad. Det är månad två under försäsongen. Måndagens pass började med en kort samling innan gruppen startade upp passet. Det blev uppvärmning till den centrala platsen där man utgår ifrån. För att sedan springa varv efter varv i 20 minuter där det är väldigt kuperat.
Alla fick ansvar att vid varje varvning ropa ut lagfärg, antal varv, för att uppdatera sina lagmedlemmar om hur många varv laget gjorde totalt under denna tid. I just detta moment så fick spelarna jobba med att behålla fokus i fysiskt arbete. Ett moment som är viktigt på plan, då man hela tiden tar beslut med och utan boll. Under en match gäller det att kunna hantera både den fysiska ansträngningen och ha huvudet med sig på plan.
Därefter så blev det den berömda lagtävlingen. Upp och ner för två backar i skogsterräng. I varje hand en tom 5 liters dunk som ska fyllas med vatten nere vid Fyrisån. För att sedan ta sig tillbaka med dessa. Det lag som kom tillbaka med först tre lagmedlemmar i mål kunde se sig som segrare denna kväll. Lag röd har inte erövrat ledartröjan någon gång under försäsongen, fast man stått i final och varit nära flera gånger. Röd visade styrka och kunde med en fin laginsats och en stark upphämtning på lag orange i sista backen ner mot mål.
Efter lagtävlingen så blev det kort backe med upphopp, knäböj, skate och knästabilitet. Återigen så visade gruppen på härligt engagemang och driv. Pass 22 kan bockas av. Idag tisdag kör spelarna ett eget pass. Pass 24 sker på onsdag.
Passion, Engagemang, Vilja, Hjärta, Fokus!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera