Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sirius Innebandy Herr JAS
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sirius Innebandy Herr JAS.
Herr JAS
Följ oss för uppdateringar
En ny spännande säsong står för dörren för Sirius innebandy.
Vårt A-lag har förstärkt truppen med hemvändande Erik Svenson och Billy Nilsson med förhoppning att det ska lyfta oss över slutspelsstrecket denna säsong. Samtidigt jobbar vi enträget vidare med att utveckla spelare från våra ungdomsled med förhoppning om att de ska vara ledande spelare i laget inom några år. I år ingår inte mindre än 9 spelare i truppen som är födda 1993 eller senare. Yngst är Daniel Stenlund som är född 1997.
Eftersom vi har ambitionen att utveckla egna elitspelare har vi till i år skapat ytterligare tydlighet i vår P16/Junior Elit-verksamhet som har fått en större elitprägel. Vi har många talanger som tränar hårt och har högt satta mål. I vår samarbetsförening Gottsunda i div 1 återfinns inte mindre än 6 juniorer som har sin vardag där men som kan vara med och bidra i Junior-SM (Juniorallsvenskan).
De yngre lagen börjar så smått komma igång med sin innebandysäsong. Yngst till i år är barn födda 2009 där vi redan har ett P09 och F09 som är ivriga att komma igång och som kommer börja med sina träningar i mitten av september.
Jag hoppas att ni följer och stöttar oss i år. Kom till Fyrishov och ge vårt A-lag stöd i jakten på slutspelsmatch. Kampen börjar på hemmaplan mot Granlo i Fyrishov den 20/9 kl 15.30.
Vi ses i hallarna!
Mvh,
Peter Tornberg
Ordförande, Sirius innebandy
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera