Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sirius Innebandy Herr JAS
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sirius Innebandy Herr JAS.
Herr JAS
Följ oss för uppdateringar
Hemsidan överlåter Jonas Boväng summera helgen i Västerås. Varsågod, ordet är ditt.
På fredagen vid 15:00 så rullade bussarna ner mot Västerås. Vi hade match 19:00 mot Sala/Silverstaden och senare 22:00 mot Borlänge. Var ett energifullt gäng som alltid då, vi träffas och tillsammans har träningar, matcher eller som detta cup. Kom ner i god tid för incheckning och mat för att ladda upp för den första matchen.
Vi gör säsongens blekaste första 12 minuter i första perioden mot Sala. Underläge 0-4 och uppförsbacke. I korta matcher i 2x15 så har man inte råd att bjuda, eller komma igång sent. Vi växer in i andra perioden och det fortsätter se bra ut under hela turneringen. Vi gör 2 mål då vi tar ut målvakten när det är underläge 1-4 och det är 4 minuter kvar. När vi har greppet och känner att vi kan kvittera så sker misstaget och 3-5 blir ett faktum.
Vi spelar sedan bra mot Borlänge, Åby och även i kvartsfinalen där Bergs IK är klart bästa laget och vinner med 4-1. Inte bara bästa laget vi möter under denna turnering. Även under hela denna säsong. Ett bra bollskickligt lag som hade spetsat till det med spelare från P99/P98 i deras miljö. 7 spelare spelade SM finalen mot Stockholm uppe i Umeå i Januari. Att det fanns kvalitee visade dom verkligen. Trevliga ledare och spelare. Vi är otroligt glada att dom kommer till våran egna inbjudningsturnering i september.
Insatsen är bra i Mälarenergi Cup och vi är nöjda trots att det inte räckte hela vägen. Vi höjer oss i varje match och spelar det spel som vi är bra på. Trots att vi åker ut i kvartsfinal så tar vi med oss nya erfarenheter och saker vi jobbar vidare med. Vi gör en bra helg, och trots att det inte är medaljplats så tar vi med oss saker som är positiva tillsammans med saker vi får rätta till, eller helt enkelt utveckla och skapa så vi utvecklas i dom sakerna framåt.
Att jobba långsiktligt är något som är kärnan i denna verksamhet. Att vi sedan plockar ut tårtbitar där vi tävlar mot andra lag betyder inte att vi måste ha ett kvitto på att vinster är stensäkra bevis på att vi gör saker rätt. I detta fall så lyfter vi på hatten för ett lag som slår ut oss i kvartsfinal och står sedan som slutsegrare. Vi fortsätter och har många kliv kvar, tills vi fyllt den väska med redskap som spelarna kan använda vidare sedan i sin spelarkarriär.
Det jag tar med mig som tränare i P98 och som utvecklingsansvarig i föreningen är följande: Vi spelar en snabb och bra innebandy med bra värderingar från P01 och upp till P98 denna turnering. P01 tar guld i A slutspelet. P02 åker ut i semifinal mot just P01. P03 är i final i A slutspelet och får silver. P99 vinner guldet i A finalen mot Skälby. Otroligt roligt och glädjande att se den utbildning och utveckling som sker ute i lagen. En blåsvart tråd. Ser man P03 spela och därefter något annat lag, så ser man en snabb innebandy med ett stort passningsspel. Det märks att föreningen jobbar tillsammans.
Jonas Boväng
| Träning | 8 jun, 18:30 |
| Träning | 9 jun, 18:30 |
| Träning | 10 jun, 18:00 |
| Uppsala Summergames 2026 | 12 jun |
| Träning | 13 jun, 14:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera