Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sirius Innebandy Herr JAS
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sirius Innebandy Herr JAS.
Herr JAS
Följ oss för uppdateringar
Måndagsträningen fortsatte med match mellan Blå vs Gul. Stort GRATTIS och TACK till FBC Dam för kontraktet i SSL, och för att vi fick träna på deras tid under måndagskvällen i A hallen.
Träningen började med lita passningsövningar och direktskott. Sen var det dags att fortsätta nöta tvåmål och få upp farten i passningar, och den rörelse som krävs då man vill vara delaktig i spelet. Gula laget hade en seger från förra veckan och det Blå kvitterade till 1-1 i matcher. Tvåmålspelet innehåller fina inbrytningar, kloka beslut där man värderar lägena med boll och utan. Det laget jobbat med en lång tid läggs mer och mer in i spelet.
Syns att den intensitet som råder i träningsvardagen följer med då det är match. Som man tränar inför match, så spelar man. Återigen en bra träning, som kan läggas som grund till till denna fortsatta vecka som nu är inledd.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera