Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sirius Innebandy Herr JAS
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sirius Innebandy Herr JAS.
Herr JAS
Följ oss för uppdateringar
Självklart kollade hemsidan med Niclas Kruse inför Upplands äventyr i Umeå. Niclas är tränare för IBK Roslagen som leder H3 med imponerande stil. Varsågoda att ta del av en intervju med Distriktslagskapten. Uppland kör en morgonträning innan matchstart 16:30
Hej Niklas, då är det dags att kliva in i Distriktlags SM senare idag. Känslan?
-Känslan när vi kliver in i Distriktlags SM är positiv och det känns som gruppen är väl förberedd.
Hur har förberedelserna varit fram till Umeå?
-Förberedelsetiden har varit kort men vi tycker att vi har fått ut mycket av den tiden. Träningslägret vi hade på Rådmansö var bra för att stärka gruppsammanhållningen.Matchförberedelserna har varit bra och vi kan se att vi står väl rustade nu när vi går in i turneringen.
Vad vet du om motståndarna i gruppen som ni har?
-Vi har ganska god koll på både Dalarna och Stockholm då vi mött dessa i träningsmatcher. Västergötland vet vi inte så mycket om mer än att de har ett par spelare som är väldigt duktiga och som vi får se upp med.
Hur är stämningen i truppen? Några borta eller alla tillgängliga?
-Stämningen i truppen är väldigt bra och alla verkar trivas alldeles utmärkt. Alla är tillgängliga och kommer vara med på morgonens matchvärmning.
Innan vi tackar och önskar er spelare, ledare lycka till. Så vill vi gärna att du berättar lite kort vilka egenskaper detta Uppland P15 har?
-Upplands P15 känns som ett lag med många kvaliteter och vi tycker att vi har förmågan att spela ett fartfyllt anfallsspel utan att tumma på defensiven. Dessutom har vi ett par spetsspelare som kan avgöra vilken match som helst.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera