Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Visby A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Visby A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Ja, det är precis vad som är på gång.
I ett steg att utveckla dam- och tjejfotbollen på Gotland är siktet inställt på att ön ska ha ett gemensamt lag i den nystartade nationella serien F17.
Alla klubbar är positivt inställda till detta och en inbjudan har gått ut till berörda lag.
Tyvärr för vår del infaller första träffen redan imorgon, söndag, på samma tid som vi har vår träning. Platsen som är bokad är Ica Maxi Arena.
Laget kommer som sagt spela i en nationell serie och målet är att man då representerar Gotland när man åker iväg och inte en specifik förening.
Upplägget ser snabbt beskrivet ut på följande sätt:
Ni tränar 1-2 pass i veckan med ert ordinarie lag samtidigt som ni tränar 1-2 pass i veckan med Gotlandslaget.
Matcher spelas i första hand i F17 och i andra hand i tex Småland.
Då det är match i div.4 på Gotland spelar ni i era ordinarie lag.
Solklart eller hur?
Vi ledare uppmanar alla spelare som känner att de vill ta ytterligare kliv i sin fotbollsutveckling att vara med på detta. Ni ges en utmärkt chans att dels kunna träna med er moderklubb samtidigt som ni får en fantastisk utmaning i träning och match med F17.
De som just nu känner att de är nöjda med att fortsätta resan med matcher mot Smålandslagen är varmt välkomna på vår ordinarie träning i Västerhejde dit vi bjudit in samtliga 03-or och 04-or på ön.
Inga kommande aktiviteter
| 18 dec | Nyårsmeny från Egils kök |
| 17 dec | Supporterjulklappar |
| 21 nov | STOR nyhet |
| 13 nov | Säsongskort Kneippbyn 2026 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera