Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBK Köping Herrar Div 1
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBK Köping Herrar Div 1.
Herrar Div 1
Följ oss för uppdateringar
IBK Köping kan idag presentera årets fjärde nyförvärv, då 17-årige forwarden William Sjöberg signerat för föreningen. Sjöberg kommer närmast ifrån MIK Västerås i division 3.
Sjöberg motiverar valet av Köping med orden "jag valde Köping för jag har tidigare bott där och spelat i deras pojklag och jag vill satsa högre upp och tycker Köping är en bra klubb. Vad jag visste om klubben innan var att de spelade i division 1 och att dem satsar på att nå Allsvenskan inom något år.".
På frågan om vad Sjöberg tror om säsongen svarar han "att vi som lag kommer att kunna ta oss till Allsvenskan. Mina personliga mål är att blir en etablerad spelare och utvecklas. Jag kommer att bidra laget med snabbhet och målfarlighet.".
Vi tackar Sjöberg för att han har valt att representera Köping kommande två säsonger och önskar honom stort lycka till i sin nya miljö.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera