Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBK Köping Herrar Div 1
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBK Köping Herrar Div 1.
Herrar Div 1
Följ oss för uppdateringar
Försvarsspelet fortsatte att fungera så gott som fläckfritt i kvällens träningsmatch. Hallsta lyckades inte skapa särskilt mycket och när man väl gjorde det så stod Tommy Jonsson för det mesta i vägen. Nu skiljer det visserligen en division mellan dessa lag men från läktarhåll ser det redan nu ut som att IBK kommer att vara riktigt väl förberedda för årets säsong. Coach Benavidez verkar, tillsammans med sin filosofiske lagkapten Peter Hofer, ha jobbat hårt med tydligheten till varje spelare och dess roller på banan. Köping kommer inte direkt att vara favoriter till någonting i år men lyckas man hålla harmoni i det här spelet man har börjat bygga nu så finns det förutsättningar för att det kan bli en trevlig säsong att bevittna på alla sätt och vis.
Yerson Hector var Justin-Gatlin-snabb jämfört med de Hallstaförsvarare som försökte hänga med honom ute på banan idag. Även om det finns saker den gode Hector kan behöva jobba med på egen planhalva så kan ingen ta ifrån honom de tre mål han såg till att leverera den här kvällen. "Yerre" kommer nog bli en stor publikfavorit i vinter.
I övrigt var det som sagt en trygg och stabil insats från hela laget där motivations-Max Eriksson tryckte dit två baljor och kapten Hofer en när han lyckades få in både sig själv och bollen i nät. Även en kille som Emil Laukka är värd att nämna från en sån här match där han med sina finurliga passningar och sin förmåga för uppfinningar på banan är mycket trevlig att skåda. Får den mannen lite mer fart under sulorna och håller sig på banan istället för utvisningsbåset så kommer IBK kunna få stor nytta av honom i år.
Matchen slutade med seger, 6-3.
Tre stjärnor (utdelade av skribenten)
*** Yerson Hector
** Peter Hofer
* Max Eriksson
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera