Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hjältevads Mariannelunds IS FB Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hjältevads Mariannelunds IS FB Damer.
FB Damer
Följ oss för uppdateringar
Vi spelade vår första 9 manna match för säsongen denna lördag. Innan match hölls en tyst minut för att hedra offren från den tragiska bilolyckan utanför Vetlanda.
När matchen sedan började gjorde Holsby mål direkt redan efter ett par minuter. Vi kvitterar dock omgående och inom drygt 10 minuter hade tjejerna ökat på till 1-3.
Det blev stora ytor som gjorde att mycket målchanser skapades. Matchen blev också målrik.
Halvtidsresultatet var 1-5.
Vi fortsatte under hela andra halvlek att rada upp målchanser. Hemmalaget stack också upp och gjorde ett par mål i mitten av halvleken innan vi fastställde slutresultatet till 4-11.
Det var en mycket bra genomförd match av våra tjejer. Vi bytte runt på flera positioner där alla kom in och bidrog på ett väldigt bra sätt. Roligt att se hur vi fortsatte att jobba och spela under alla 90 minuter.
Målskyttar: Emma 6, Nellie 2, Ellen 2 och Filippa (en assist Tilda).
Till matchens krigare utsågs Emma.
Inga kommande aktiviteter
|
|
Bingolotter till Nyårsafton |
| 20 dec | Julhälsning |
| 17 dec | Helgens hemmamatcher |
| 10 dec | Ungdomsmatch i helgen |
| 4 dec | Veckans hemmamatch |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera