Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hjältevads Mariannelunds IS FB Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hjältevads Mariannelunds IS FB Damer.
FB Damer
Följ oss för uppdateringar
Hundai Cup mot div 2-lag.
Första halvlek svänger spelet mellan lagen och vi har nästan lika många chanser som motståndarna.Vi håller ihop laget bra. Ett anfall där Amanda kommer på högerkant och passar över till Becca som skjuter strax utanför mål var särskilt snyggt. Efter 40 min lyckas Västervik göra 0-1. Sista 5 trycker vi på bra med flera anfall och Lisa får till ett par snygga räddningar också.
Andra halvlek hänger vi inte med lika bra i början och Västervik gör 2 mål efter 10 och 15 min. Mimmi och Fanny kommer förbi målvakten båda två men bollar vänder precis på mållinjen. Efter 25 min gör CVästervik 0-4. Vi är inte riktigt på hugget och efter 30 min har de 0-5.
Sista 15 min så spelar HM bättre igen och har några fina anfall som kunde resultera i mål.
Gott kämpat tjejer, vi ser det här som en bra träningsmatch och fortsätter satsa på serien.
Tack till linjemännen Emma och Anders och publiken.
Inga kommande aktiviteter
|
|
Bingolotter till Nyårsafton |
| 20 dec | Julhälsning |
| 17 dec | Helgens hemmamatcher |
| 10 dec | Ungdomsmatch i helgen |
| 4 dec | Veckans hemmamatch |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera