Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Hephata Fotboll Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Hephata Fotboll Herrar.
Fotboll Herrar
Följ oss för uppdateringar
Premiären närmar sig! Imorgon kickar fotbollssäsongen 2018 igång. Efter 5 framgångsrika år valde Conny Bååth dra tillbaka för att satsa på U21-landslaget. Cibrael Cakar och Frej Fredman tog över laget inför den här säsongen. Jag satte ner med tränarduon för att lära känna dem och se vad de egentligen vill med IK Hephata.
Era ansikten är inte helt nytt för publiken men ändå är det inte så många som känner till er privat. Vem är ni till vardags?
Cibrael: Till vardags jobbar jag i Manillaskolan. På mina lediga tider gillar jag att träna, kaffepaus, spisa och kolla på fotboll.
Frej: Jag jobbar som fastighetsansvarig på ett hotell i Hammarby Sjöstad. Bor tillsammans med min sambo och ett halvt år gammal dotter. Förutom familjen är idrott nummer 1 för mig - fotboll är visserligen det som kretsar mest hos mig just nu. Men jag är alltid intresserad av nästan all slags idrott - curling, längdskidor, handboll och mycket mer. Dock - kan man hoppa över basket gör jag gärna det…
Vilken bakgrund har ni inom fotbollen och varför ville ni bli tränare?
Cibrael: Har alltid älskat fotboll sen jag var liten. Spelade fotboll ute på båda skolgården och gården utanför hemmet. Jag spelade för Brickebackens IF i Örebro några år.
När jag flyttade till Stockholm så startade några grabbar och jag upp fotbollssektion igen hos IK Hephata. Vi började i Korpen och sedan har det rullat på, nu är vi i division 5.
Jag har aldrig funderat på att bli tränare, jag gillar att jobba bakom kulisserna och hålla i trådarna precis vad jag har gjort i flera år med fotbollslaget. Men nu är jag tränare för IK Hephata tillsammans med Frej.
Lite oväntat för mig.
Frej: Jag var faktiskt en hockeygrabb från början - har dock alltid gillat att försöka lära ut och utveckla andra människor. Kan vara allt från matte till, just det, att finslipa och utveckla ett fotbollslag med många olika individer.
Ni tar över IK Hephata efter smått legendariske Conny Bååth och många är nyfikna på hur ni ska ta vidare laget Conny byggt upp. Hur hanterar ni alla förväntningar på er? Känner ni press redan nu?
Jag har varit med IK Hephata ända från början innan Bååth kom till oss ett par år efter uppstarten av fotbollssektionen. Vi har byggt upp laget tillsammans. Det har varit en fantastisk resa genom åren, som att åka på berg och dalbana, säger Cibrael.
Därför är jag van med förväntningar och då känner jag inte så mycket av pressen. Ibland måste man ta ett steg bakåt för att kunna ta två steg framåt om vi vill ta nästa steg i utvecklingen därför har vi inte så höga förväntningar på oss själva i år och är beredda på att det kan bli en tuff säsong.
Vi ska jobba hårt och behålla vårt fokus på att utveckla laget.
Frej anser att han inte riktigt känner av pressen. – jag har ju arbetat bakom Conny ett par år. Har spelarna viljan och hungern under hela säsongen tror jag inte det blir något problem, för kvaliteten hos spelarna finns verkligen. Det kommer vara mentaliteten som avgör hur bra vi avslutar säsongen.
Hur ser er ansvarsfördelningen ut? Vilka fler finns i ledarstaben?
Svårt att svara konkret på frågan, vi jobbar väldigt mycket tillsammans och har samma syn på hur vi ska spela så det är lika där, säger Frej.
- Men Frej tar hand om det administrativa jobbet! lägger Cibrael till snabbt.
Sen har vi ju tre till, Adrian Whale, Micke Åkerberg och Jesse Kindblom, i vår ledarstab som fungerar som resurstränare. Med deras mångåriga tränarerfarenheter är de väldigt viktiga för laget,
Vad för fotboll kan fansen förvänta sig av IK Hephata? Vad för spelfilosofi har ni?
Vi vill kunna spela bollen kort och snabbt från vår försvarszon till motståndarnas zon. Vi ska vara ett kompakt lag genom att anfalla och försvara med hela laget. Men det kommer att ta ett par år innan vi kan se resultat av vår spelfilosofi för att vi tränar endast tre timmar per vecka och ofta har vi inte alla spelare med på träningen så det tar mycket längre tid att implicera vår nya spelidé. Därför är det viktigt att vi alla ska ha tålamod med vår nya spelidé.
Ni har alltså bytt spelsystem inför den här säsongen. Hur har det gått?
Man kan ändra spelsystem, spelare hur mkt man vill men det hjälper inte oss mkt om man inte har rätt vilja, attityd och inställning. Dessa saker är mkt viktigt och det viktigaste är såklart att vi ska hålla ihop som ett lag och jobbar hårt då kan vårt spelsystem fungera och som sagt det tar tid innan vi kan spela den fotbollen vi vill.
Alla vet att det är en stor utmaning att få alla dra åt samma håll särskilt när det finns döva och hörande spelare i laget. Hur hanterar ni dynamiken inom
laget?
Genom att sätta upp ett gemensamt mål och vi ska ha bra och rak kommunikation med alla. Man måste hålla dem motiverade och de ska känna sig stimulerande hos oss.
Vi har några spelare som verkligen bryr sig om laget och försöker hålla laget ihop.
Hörande spelare har visat fantastisk attityd, de försöker och är villiga att lära sig teckenspråk därför tror vi att med hjälp av spelarnas inställning kan vi få alla att dra åt samma håll. Sedan har vi ju också våra fantastiska fans som peppar oss och vi vill fightas för våra fans i medgång och motgång!
Har ni satt upp ett mål för den här säsongen?
Vi har en ny spelidé då blir det svårt att sätta upp ett mål, när man har en ny spelidé då räknar vi med att vi kommer att göra flera misstag under säsongen och det kan eventuellt påverka vår placering men vi vill ändå hamna på övre mitten i tabellen som ifjol. Det viktigaste för oss är att vi har ett långsiktigt mål så vi har tid på oss att utveckla vår spelidé och bygga upp oss.
Men det innebär ABSOLUT inte att vi inte vill vinna matcher. Vi vill alltid vinna varje match och vi vill bygga vinnarmentalitet i laget.
Det finns ett uttalat mål att IK Hephata ska nå division 4 inom 3 år. Hur ska ni uppnå målet?
Genom att förstärka ledarstaben och organisationen kring fotbollslaget. Det är även viktigt för oss att behålla stommen och förstärka laget med några kvalitetsspelare. Således kan vi öka vår nivå på träningen så spelarna ska kunna ta ett steg till i deras utveckling.
Under försäsongen har det varit lite struligt med plan (IK Hephata fick skjuta upp sina fotbollsträningar med två veckor på grund av is på fotbollsplanen) och ni har spelat träningsmatcher med varierande resultat. Känner ni er redo för premiären?
Vi tror att det var likadant för andra klubbar men kanske några vissa klubbar har haft mer tur än vi hade. Till exempel har Jarlaberg ett tält där de kunde börja träna fotboll redan i januari. Egentligen är det skador som störde oss mest, vi har flera nyckelspelare skadade och de har inte haft möjligheten att köra för fullt med oss. Det är bara att gilla läget och vi ska göra våra bästa.
Det ska bli verkligen kul att köra igång! tycker Cibrael och Frej nickar instämmande.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera