Info Uppsala Beachcup 9/8!
Äntligen är det dax att få spela lite handboll igen. På söndag är det Uppsala Beachcup. För att detta skall funka i corona tider så är vi bara välkomna med ett visst antal spelare och ledare per lag. Det innebär att föräldrar och andra anhöriga inte är välkomna till spelområdet för att säkerställa ev. smittspridning. Det innebär att vi ser till att varje spelare får skjuts av de utsedda ledare som kör bil själva. Innan vi åker till Uppsala så är det oerhört viktigt att alla spelare går in och läser följande regler som gäller för att lag på cupen: Regler och anvisningar för deltagare i Uppsala HKs Beachcup 2020 Samling Söndag 9/8 kl 06.30 Plats Ekvallens parkering (vid uterinken) Ombyte Vi åker färdigombytta och duschar när vi kommer hem eftermiddag/kväll Ha gärna på er träningsoverallsjacka och byxor över när vi åker. Kan vara lite kylligt på morgonen Medtag - Båda matchtröjorna - Matchshorts - Tofflor - Keps eller solhatt (som solskydd) - Vattenflaska (gärna två) - Mat att äta under dagen (lunch och mellanmål), Det finns kioskförsäljning i på spelplats ”Campus 1477” med varm mat och fika. De är mycket tacksamma om man betalar med Swish. - Pengar att köpa mat för på hemvägen Lag Vi ställer upp med två lag Laguppställning kommer senare i veckan (senast torsdag) Matcher LAG 1 kl 08:43, Gustavsberg 1 - Bollstanäs SK, Plan 1 kl 09:35, Bollstanäs SK 2 - Gustavsberg 1, Plan 2 kl 10:14, Uppsala HK 1 - Gustavsberg 1, Plan 2 kl 11:06, Gustavsberg 1 - Vassunda 2, Plan 1 Därefter SLUTSPEL Matcher LAG 2 kl 09:09, Gustavsberg 2 - Huddinge HK , Plan 1 kl 09:48, Gustavsberg 2 - Vassunda 1, Plan 2 kl 10:27, Haninge HK 2 - Gustavsberg 2, Plan 1 kl 11:06 Gustavsberg 2 - Rimbo HK Roslagen, Plan 2 SLUTSPEL Slutspelet startar kl 12.50 och går vi hela vägen till final så går den kl 15.00 HEMKOMST Spelarna själva meddelar när de beräknas komma hem under eftermiddag/kväll (beror på hur långt man går i slutspelet). Vi skall också stanna och äta på vägen hem. FRÅGOR Ring eller smsa "Linus" på 0705862710
F-16/19
3 aug 2020
4kommentarer
Träningsprogram under sommaruppehåll!
Här kommer det träningsprogram som vi vill att ni kör minst 2ggr per vecka. Detta för att ni skall orka hänga med när vi kör igång i augusti igen. Det är du som spelare som är ansvarig för att genomföra detta själv, men ta gärna med dig förälder, syskon, kompis eller annan person som sällskap. Du hittar programmet via denna LÄNK Varje gång du tränar skall du göra ALLT som står på programmet! När du har tränat så fyller du i det datum som du har tränat på i detta formulär TRÄNINGSRAPPORT Tänk på att du tränar för din egen skull och inte för någon annan. Det underlättar i augusti om du försöker bibehålla den kondition, styrka som du har just nu. LYCKA TILL!
F-16/19
7 jul 2020
0kommentarer
Uppstartslägret 21-23 augusti
Jag vet att de flesta har redan anmält sig till uppstartslägret för hela klubben i Nyköping 21-23/8 via laget.se. Jag gjorde en egen anmälan för att veta hur många som skall åka med och för vår egen planering. Men alla spelare och ledare måste även anmäla sig till lägret på den gemensamma anmälningssidan. Vi länken nedan hittar du mer info om lägret och var du anmäler dig. https://www.laget.se/GustavsbergHandboll/news/6385549/Dags-att-anmala-sig-till-uppstartslagret-21-23-augusti Frågor? Ring eller messa mig Linus på 0705862710 Mvh Linus
F-16/19
27 jun 2020
0kommentarer
Beachhandbollsträning under uppehållet!
Frivillig träning på beachplan vecka 25,26 och 27. Beachplanerna ligger bakom Värmdö Sporthall i Hemmesta. Här är en länk på en bild vart planerna ligger BEACHPLANER Om nu någon känner att ni vill träffas i laget så har vi bokat 1 beachplan under följande onsdagar i juni och juli: - Onsdag 17/6 kl 17.00-18.30 Beachplan - Onsdag 14/6 kl 17.00-18.30 Beachplan - Onsdag 1/7 kl 17.00-18.30 Beachplan Anmäl dig som vanligt via Laget.se MVH "Linus"
F-16/19
12 jun 2020
0kommentarer
Säsongsavslutning för spelare lördag 13/6!
Vi avslutar säsongen med att hänga med varandra en hel dag! Samling Kl 10.00 Plats Scoutstugan Grisslinge Ålstäket Aktiviteter under dagen - Teambuildningsövningar - Lunch - Snack - Segling - Kanoter - Hemligt Ta med - Badkläder - Handduk - Solskyddsfaktor - Vattenflaska - Ombyte om du hamnar i vattnet Ha på dig Oömma sköna kläder efter väderlek samt gympaskor (högklackat rekomendras inte) Mat under dagen Vi bjuder på lunch och mellis under dagen Hämtning Kl 17.30 Frågor Ring eller smsa Linus på 0705862710 Tyvärr så utgår idén som vi hade från början att spelarnas familjer skulle ansluta på kvällen med picknick och en gemensam middag tillsammans. Vi tror vi blir för många i dessa coronatider för att det skall vara OK. Vi får ta detta vid ett annat tillfälle istället.
F-16/19
11 jun 2020
2kommentarer
Visa fler nyheter