Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gamla Upsala SK Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gamla Upsala SK Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Otroligt så håller Gamlis IP riktigt bra fast vi och herrarna tränat 3 pass var på den under veckan så serieavsluningen spelas på naturgräs på lördag. Det känns i våra kroppar att serien varit lång och intensiv, några är rejält slitna men alla vill spela den sista matchen mot Vaksala. Det har tagit hårt på spelarna att kriga in i det sista om seriesegern och kanske har luften pyst ut lite nu när Sundsvall har vunnit serien sen någon omgång tillbaka.
Fortfarande finns det massor av luft kvar i ballongen och det visade vi i matchen mot Tierp förra helgen, ett stort bollövertag men inte så många klara målchanser. Vi vinner matchen efter att vi räddar på mållinjen i slutminuterna. Veckans träningar har bestått av mycket spel, gruppen svarar fortfarande på instruktioner vilket visar att vi vill hela tiden utvecklas.
Vaksala får spela div 2 nästa säsong, dom har inte hunnit växa in kostymen efter att ha tappat stora delar av laget inför säsongen. Dom har vunnit 3 matcher och spelat en oavgjord, vårens match vann vi resultatmässig väldigt enkelt men vårat spel höll ingen hög klass. Det finns en handfull talangfulla spelare i deras grupp som vi måste se upp med.
Truppen:
Kaisa (mv)
Annika
Josefine
Sara
Sanna
Anna K
Elva
Natta
Agnes
Mia
Lina
Sofia
Johanna
Elin M
Max Andersson, tränare
| Träning | 9 jun, 17:30 |
| Träning | 11 jun, 17:00 |
| Träning | 12 jun, 08:30 |
| Alingsås IF FF (borta) | 13 jun, 13:00 |
| Träning | 15 jun, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera