Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gamla Upsala SK Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gamla Upsala SK Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Andra omgången i svenska cupen och allsvenskt motstånd på Gamlis IP när AIK kommer på besök. Laget har en tung vårsäsong bakom sig men har fortfarande en chans att klara ett allsvenskt kontrakt men då gäller det att man minst tar 3 vinster på 10 matcher som är kvar samtidigt som lagen framför kammar noll, nu på söndag möter dom Mallbacken som ligger placeringen före. Laget har flera spelare med uppländsk anknytning (Angeldahl, Björn och Storck) som vi hoppas få se på våran fina gräsmatta.
Vi själva är i högsta grad med i toppen på våran div 1 serie och hösten har startat med 2 oavgjorde matcher på bortaplan mot Täby och senast mot Sundsvall. Vi har fått tillbaka lite spelare sen den sista matchen men Freddie kommer tyvärr att vara borta resten av säsongen för sin knäskada. Att vi kommer få jobba mycket defensivt mot AIK är självklart men kanske vid någon omställning eller fast situation ska vi försöka skrämma dom lite.
Inträde 60 kr, är du under 18 år el studerande är det gratis.
Truppen:
Klara (mv)
Kaisa (mv)
Frida
Agnes
Lina
Tova
Sofia
Natta
Elin M
Fanny
Anna K
Johanna
Annika
Sara
Josefine
Leijon
Sanna
Elva
Max Andersson, tränare
| BK Häcken (borta) | 17 jun, 18:00 |
| KIF Örebro DFF (hemma) | 25 jul, 16:00 |
| Jitex BK (hemma) | 2 aug, 13:00 |
| Trelleborgs FF (borta) | 8 aug, 14:00 |
| Trelleborgs FF (hemma) | 16 aug, 14:00 |
Tråkigt med skadan på Fredde! Tror tyvärr också att det spolierar era chanser att vinna serien! Ungefär som när man sparkade Philip trots att man va obesgrade o ledde serien!?
RapporteraMen kämpa på!!
Rapportera